محبوبترین ها

 • رقم کد بودجه نواحي منفصل بايد افزايش پيدا کند

 • رقم کد بودجه پروژه هاي ورزشي و حمايت از ورزش، بسيار ناچيز است

 • خانه آمادگي جسماني قزوين باحضور اعضاي شوراي شهر افتتاح شد

 • شهرداري درباره پروژه ساماندهي امامزاده حسين(ع) بيشتر از تعهداتش عمل کرده است

 • نشست مشترک رئيس و اعضاي شورا با بسيج جامعه زمان حضرت صاحب الامر (عج)

 • بررسي و تصويب بودجه عمراني لايحه پيشنهادي سال 97 شهرداري به اتمام رسيد

 • مجموعه هاي گردشگري بايد براي همه شهروندان و معلولين دسترس پذير شوند

 • بررسي و تصويب بودجه حوزه معاونت خدمات شهري شهرداري مرکز استان

 • حضور در ايستگاههاي آتش نشاني و تقدير از پاکبانان خدوم شهر

 • عيادت اعضاي شوراي شهر قزوين با آيت اله محمدي تاکندي

 • نامه فرمانداري درمورد مصوبات مرکز استان بررسي شد

 • شرکتي که سهامدار عمده ي آن شهرداري قزوين است نبايد زيانده باشد

 • سيستم فاضلاب شهري در نواحي منفصل با مشکل مواجه است

 • شوراي شهر و شرکت آبفا در خدمت رساني به مردم اهداف مشترک دارند

 • به دليل وجود موانع در معابر شهري، استفاده از دوچرخه عذاب آور است

 • همزماني تردد مسير دوچرخه سواري و پياده در جاده سلامت کارشناسي نيست

 • تابلوي شهيد رجايي در عوارضي قزوين_تهران دوباره نصب شود

 • مسئولان از روند احداث جاده سلامت گله مندند

 • جايگاه ورزش بانوان، نيازمنديها و مشکلات اين حوزه بررسي شد

 • ديدار رييس و اعضاي شوراي شهر، شهردار و مديران شهري با حجت رئيس کل دادگستري استان

 • دوشنبه ۱۳۹۶/۰۴/۲۶

  حسين غياثوند، رئيس کميسيون شهرسازي شوراي شهر قزوين تأکيدکرد:

  معماري ايراني_اسلامي؛ پوششي عفيف براي ساختمانهاي شهر/طرح تشويقي و رايگان نماي ايراني_اسلامي براي شهروندان قزويني اجرا مي‌شود

  رئيس کميسيون شهرسازي شوراي شهر قزوين با تأکيد براينکه معماري ايراني_اسلامي پوششي عفبف براي ساختمانهاي شهر است، گفت: طرح تشويقي و رايگان نماي ايراني_اسلامي براي شهروندان قزويني اجرا مي‌شود.

  به گزارش روابط عمومي شوراي اسلامي شهر قزوين؛ حسين غياثوند، رئيس کميسيون شهرسازي پارلمان محلي درجلسه شورا پيرو مصوبه 26 فروردين ماه صحن علني شوراي اسلامي شهر قزوين باعنوان "ارتقاء هويت فرهنگي شهر قزوين ازطريق بهبود نما و منظر شهري براساس آموزه هاي شهر ايراني_اسلامي" که 24 جلسه تخصصي کميسيون شهرسازي براي تدوين اين ضوابط اختصاص داده شده است، توضيحاتي ارائه داد.     

  اين عضو شورا افزود: طي جلساتي که باحضور نمايندگان شوراي شهر، شهرداري، نظام مهندسي، مشاورين طرح، نمايندگان حوزه و دانشگاه و نمايندگاني از ديگر دستگاههاي مربوطه برگزارشد، زمينه هايي را براي اجرايي شدن آن در کميسيون تدوين کرديم و قرارشد شرايط انگيزشي تدوين شود تا تمايل مردم افزايش يافته و کار به شکل عملياتي آغاز شود.

  وي خاطرنشان کرد: به نظر مي رسد باوجود کارهاي کشوري انجام شده در بخش معماري ايراني_اسلامي، حتي شهرهاي بزرگ نتوانستند ضوابط مدوني را تدوين کنند و بايد تأکيد کرد مقرراتي که قزوين تدوين کرده در سطح ملي جديد و اجرايي است.

  غياثوند با اشاره به روند تدوين طرح و جلسات برگزار شده، اظهارداشت: کميسيون شهرسازي بيش از 24 جلسه را به موضوع معماري ايراني_اسلامي اختصاص داد و دانشگاه آزاد به عنوان مشاور انتخاب شد و ساير گروهها همچون نظام مهندسي ساختمان، حوزه و دانشگاه نظرات خود را اعلام کردند و در اولين قدم، قرار شد کار از ساختمانهاي مورد نظارت شهرداري و نظام مهندسي آغاز شود، چراکه دستگاههاي اجرايي با تحقق اين مهم قادر به الگوسازي در جامعه خواهند بود.

  وي يادآورشد: تا قبل از تصويب اين مصوبه، ضوابطي براي کنترل ساختمانها دراختيار نداشتيم و حال براساس پيگيري ها و جلسات تخصصي برگزار شده، داراي چک ليست ها و فرمولهاي قابل پايش و اجرايي هستيم که همکاران معاونت شهرسازي قادر به اجرايي کردن آن هستند.

  دبير شوراي اسلامي شهر قزوين همچنين گفت: در جلسه مشترک با رئيس سازمان نظام مهندسي ساختمان و رئيس بسيج مهندسين صنعت و عمران مقررشد همراهي خوبي ازسوي آنها براي اجراي معماري ايراني_اسلامي صورت بگيرد، به طوريکه در فضاي نظام مهندسي ساختمان مکاني به اين منظور اختصاص خواهد يافت و چند نفر از کارشناسان متخصص بسيج مهندسين صنعت و عمران در آن با روحيه کار جهادي مستقر خواهند شد.

  رئيس کميسيون شهرسازي خبرداد: براساس بند اول مصوبه شورا نيز طراحي دو تا سه طرح رايگان معماري ايراني_اسلامي براي شهروندان مراجعه کننده به مرکز ايجاد شده در نظام مهندسي توسط مهندسان مربوطه و با همکاري شهرداري، دفاتر مهندسي و بسيج مهندسين صنعت و عمران استان آماده مي شود و افراد مي توانند ازبين طرح ها يکي را برگزينند.

  غياثوند با تأکيد براينکه اساس کار در اجراي اين لايحه تشويق شهروندان است، افزود: درقدم بعدي مجموعه شهرداري يکسري بخشودگي ها را براي مالکين و سازندگان درنظر مي گيرند و ازسوي ديگر چند مصوبه ديگر داشتيم که براي عملياتي شدن آنها از شهرداري انتظار داريم با ما همکاري لازم را به عمل آورند.

  رئيس کميسيون شهرسازي افزود: اولين خواسته ما اين است که از حوزه هاي اطلاع رساني شهرداري ظرفيتهاي تبليغاتي خويش را درسطح شهر به اطلاع مردم برسانند و تابلوهاي شهري ما به شکل پررنگ به معماري ايراني_اسلامي اختصاص يابد و جلسه اي در کميسيون شهرسازي به حضور معماران و سازندگان ساختمان فعال سطح شهر اختصاص داده شود.

  اين عضو شورا ضمن گراميداشت هفته عفاف و حجاب بابيان اينکه چه خوب است به فکر پوششي مناسب براي ساختمانهاي شهر باشيم، ادامه داد: ايجاد پوششي مناسب، عفيف و بدون مزاحمت براي ساختمانها ضروريست، همانطور که تلاش مي کنيم فرزندانمان عفاف و حجاب را در جامعه رعايت کنند، بايد ساختمانها، نما و منظر شهري ما نيز  نبوده و براساس معيارهاي غربي احداث نشده باشند و بلکه نوع نما فرزندانمان را به سمت موحدشدن پيش ببرد.

  وي با تأکيد براينکه مصوبه آماده شده يکساله بوده و ماهيتي تشويقي دارد، خاطرنشان کرد: از شوراي اسلامي شهر و شهرداري مي خواهيم نسبت به اجراي اين مصوبه اهتمام داشته باشند تا بتوانيم با جديت در اين بخش کار کنيم و از سازمان شهرداري ها و دهياريهاي کشور بخواهيم براي اطلاع رساني اين مهم به شهرداريهاي سراسر کشور اطلاع رساني لازم را انجام دهند.

  غياثوند در ادامه اقدامات ديگري که معاونت شهرسازي شهرداري در اجرايي شدن کار بايد انجام دهد را توضيح داد و افزود: بيلبوردها و اطلاع رساني هاي مربوطه در شهر و شهرداريهاي مناطق نصب شود تا مردم در جريان قرار بگيرند و وقتي طرح نماي ساختمان کامل شد، براي سازندگانيکه اين نما را اجرا مي کنند تخفيف هايي ازسوي نمايندگان دستگاههاي مربوطه اعلام مي شود و اين مهم در گزارش پايان کار ناظر اعمال خواهد شد.

  رئيس کميسيون شهرسازي در ادامه بااشاره به اينکه معماري اصيل يادشده بايد در زندگي شهرنشيني و حتي پروژه هاي شهري جاري شود و رعايت آن در پروژه هاي شهري به شکل الزام آور لحاظ شود، ادامه داد: شهر يزد در سازمان جهاني يونسکو به ثبت رسيد و دربرابر شهر قزوين با اينهمه قدمت و اصالت مي تواند در کشور طلايه دار اجراي معماري ايراني_اسلامي باشد و شهرداري با همکاري ديگر متوليان قادر به آغازگري اين امر مهم خواهد بود.

  اين عضو شورا درخاتمه با تأکيد براينکه بسياري از اقدامات صورت گرفته در بخش معماري ايراني_اسلامي در سطح شهر اطلاع رساني نشده است، ادامه داد: به نظر مي‌رسد تاکنون اهتمام و پيگيري لازم ازسوي دستگاهها و مردم براي اجرايي کردن معماري ايراني_اسلامي وجود ندارد و اين مهم بايد آنقدر ازسوي شورا و شهرداري قزوين فرهنگسازي شود تا به مطالبه عمومي تبديل شده و مورد رسيدگي قرار بگيرد.

  پايان پيام/2754/تير96

  تصاویر مرتبط