یکشنبه ۱۳۹۳/۰۵/۰۵

خانه شهيد بابايي در قزوين، موزه مي‌شود

به زودي طراحي موزه شهيد بابايي با هدف معرفي ابعاد مختلف زندگي اين شهيد بزرگوار در قزوين به اتمام مي‌رسد.

 

عباس ظاهري، رئيس شوراي اسلامي شهر قزوين با اعلام اين مطلب اظهار داشت: در اين موزه، آثاري از وقايع مختلف زندگي شهيد بابايي از تولد تا شهادت، شامل عکس، وسايل شخصي و تعزيه‌خواني، وصيت‌نامه، زندگينامه و پيام‌هايي که از مقام معظم رهبري و ديگران در خصوص ايشان بيان شده براي بازديد علاقه مندان به نمايش گذاشته مي‌شود.

ظاهري به اهداف اجراي اين طرح اشاره  وتصريح کرد: اين تملک با هدف معرفي ويژگي‌هاي اين شهيد بزرگوار از جمله شجاعت، ايثار، گذشت و فداکاري هاي وي، به اقشار مختلف جامعه و به ويژه جوانان صورت گرفته است.

 وي  بيان کرد: در طراحي موزه شهيد بابايي، مقرر شده تا سازمان خدمات طراحي شهرداري قزوين يک مشاور در زمينه چگونگي اجراي اين طرح معرفي کند تا مشاور طرح نظرات و ديدگاه‌هاي افراد مختلف، مانند خانواده شهيدبابايي و سازمان‌هاي مرتبط، از جمله کميسيون فرهنگي و اجتماعي شوراي شهر قزوين و بنياد شهيد و امور ايثارگران را جمع‌آوري کند.

اين مقام مسئول بر لزوم استفاده از تجربه هاي مشابه در اين زمينه در شهرهاي ديگر  تأکيد و تصريح کرد: مشاور طرح ضمن بازديد از نمونه‌هاي مختلف منازل شهدا، مانند منزل شهيد بهشتي در اصفهان، طرح پيشنهادي در زمينه چگونگي طراحي موزه شهيد بابايي را در قزوين ارائه مي‌دهد.

وي گفت: بعد از ارائه طرح پيشنهادي، جلسه مشترک بين مسئولان شهرداري، شورا و مشاور برگزار مي‌شود تا نحوه‌ طراحي تبديل شدن منزل شهيد بابايي به موزه بازبيني ‌شود تا از مجموع نظرات، طرح نهايي اجراي موزه اين شهيد بزرگوار، مصوب و سپس به مرحله‌ اجرا گذاشته مي‌شود.

اين مقام مسئول در تشريح دلايل تعويق در اجراي طرح موزه شهيد بابايي تصريح کرد: تا زماني که مادر اين شهيد بزرگوار در اين منزل هستند به درخواست خود ايشان نبايد تغييراتي در منزل صورت بگيرد، به ويژه که خواهران و برادران اين شهيد بر اين موضوع در هنگام تملک تأکيد کرده اند، به همين دليل مجموعه مديريت شهري تا زماني که مادر بزرگوارشهيد بابايي در منزل ايشان زندگي مي‌کنند، اجازه اجرايي شدن صد درصد طرح فوق را ندارد.

نهادينه کردن فرهنگ ايثار با افتتاح موزه شهيد بابايي در قزوين

صديقه حکمت همسر سر لشکر خلبان شهيد، عباس بابايي در خصوص افتتاح موزه شهيد بابايي اظهار کرد: بهره ‌برداري از اين موزه مي‌تواند ويژگي‌هاي مهم شخصيتي شهيد بابايي را به اقشار مختلف جامعه و به ويژه جوانان معرفي کند.

حکمت ادامه داد: با تحقق اين مهم،  نسل حاضر از ابعاد مختلف شخصيت شهيد بابايي الگوبرداري مي‌کنند و علاوه بر گام برداشتن در مسير درست، مي توانند به موفقيت‌هاي خوبي در زندگي برسند.

وي افزود: افتتاح اين موزه مي‌تواند اهميت بسزايي در ترويج فرهنگ ايثار و شهادت در قزوين و حتي مردم کشور داشته باشد.

عضو سابق شوراي اسلامي شهر قزوين اظهار کرد: با افتتاح موزه ياد شده، علاقه مندان مي‌توانند با مطالعه وصيت‌نامه، خاطرات و زندگي‌نامه شهيد، بيشتر با سيره وي آشنا شوند و تحقق اين مهم مي‌تواند شناخت آنان را از اهداف شهداي هشت سال دفاع مقدس ارتقاء دهد.

شهداي برجسته قزوين به مردم معرفي شود

حکمت در خاتمه با بيان اين مطلب که قزوين از موقعيت جغرافيايي، تاريخي، کشاورزي، صنعتي، فرهنگي و گردشگري برخوردار است که بايد به گردشگران داخلي و خارجي معرفي شود، بيان کرد: يکي از ظرفيت‌هاي بي‌نظير فرهنگي اين شهر اين است که مهد پرورش شخصيت‌هاي برجسته اي مانند شهيد رجايي، سرلشکر شهيد بابايي، لشگري و حجت الاسلام ابوترابي بوده است  و مي تواند آنها را به عنوان الگوي موفق سبک زندگي به مردم ايران و جهان معرفي کند.

 گفتني است؛ طي ماه گذشته شوراي اسلامي شهر قزوين با هدف حفظ منزل پدري سرلشکر خلبان، شهيد عباس بابايي، با لايحه‌ شهرداري مبني بر تملک خانه اين شهيد، موافقت کرده است.

تصاویر مرتبط