یکشنبه ۱۳۹۳/۰۴/۲۹

در نشست اخير شورا صورت گرفت؛

تصويب نامگذاري برخي خيابان هاي شهر

در نشست اخير شوراي شهر، لايحه نامگذاري برخي خيابان هاي شهر مورد بررسي و تصويب قرار گرفت.

 

به گزارش روابط عمومي شوراي اسلامي شهر قزوين، حسين صلح جو منفرد رئيس کميسيون فرهنگي شورا در نشست اخير اين نهاد که به منظور بررسي لايحه نامگذاري خيابان هاي شهر برگزار شد، اظهار داشت: نام هاي پيشنهادي براي معابر و خيابان هاي شهر در کميته نامگذاري که متشکل از نماينده ولي فقيه، فرمانداري، شهرداري، سازمان زيباسازي، اداره پست، بنياد شهيد، شوراي هماهنگي تبليغات و يک کارشناس است مورد بررسي قرار مي گيرد و سپس براي تصويب نهايي به کميسيون فرهنگي و صحن علني شورا فرستاده مي شود.
صلح جو افزود: با توجه به اينکه روند بررسي نام هاي پيشنهادي با دقت مورد واکاوي اعضاي آن قرار مي گيرد اسامي پيشنهادي مورد تأئيد است، بنابراين اعضاي کميسيون فرهنگي در مرحله آخر و براي تصويب نهايي  مشارکت دارند و اگر ضرورت تغيير نام با توجه به شرايط موجود يا موقعيت خيابان مورد نظر وجود داشته باشد پيشنهادات خود را ارائه مي دهند.
وي با اشاره به وجود 2 کوچه بي نام در خيابان آيت اله رفيعي تصريح کرد:  اسامي پيشنهادي معراج و صلاه که نام دو  مورد از کتاب هاي ايشان است داراي سنخيت لازم بوده و براي براي نامگذاري اين محور ها مناسب است.
 اين مقام مسئول افزود: همچنين نامگذاري شهرک نسيم به خيابان ملاصدراي غربي، تغيير نام تقاطع غير همسطح بلوار جمهوري به امام رضا (ع) با توجه نزديک بودن به امامزاده حسين(ع) و نامگذاري خياباني در مجاورت شهرک عارف به نام سرلشکر خلبان منصور صديق، از پيشنهادات ديگري است که بايد به بررسي و تأييد اعضاي شورا برسد.
لزوم نامگذاري تقاطع غير همسطح جمهوري به امام رضا(ع)
علي فرخزاد نايب رئيس شورا با اشاره به پيشنهاد تغيير نام پل غير همسطح جمهوري به امام رضا (ع) اظهار داشت: قزوين چهارمين حرم اهل بيت است و از سوي ديگر با توجه به مشرف بودن اين پل به آستان امامزاده حسين(ع) ضرورت تغيير اين نامگذاري به منظور تقويت بنيه گردشگري مذهبي شهر وجود دارد.
وي افزود: همچنين نام جمهوري اسلامي را نيز بايد براي يکي ديگر از پل هاي غير همسطح و مهم شهر انتخاب کرد چرا که اين رويه تغيير نام، به صورت جابه جايي مد نظر است نه حذف.
اين مقام مسئول در خصوص نامگذاري خيابان ملاصدراي غربي اظهار داشت: اين محور مدت مديدي است که در بين مردم نهادينه شده است و آدرس هاي پستي به اين نام است، از همين رو بايد اين نام به منظور جلوگيري از سردرگمي مردم و اداره پست ثابت بماند.
نبايد در نامگذاري ها از مردم عقب تر باشيم
محمد رضا صديقي رئيس کميسيون شوراياري ها با اشاره به احداث شهرک هاي جديد اظهار داشت: بايد همزمان با خيابان بندي و شروع ساخت و ساز منطقه اي، نامگذاري شوارع و کوچه هاي اصلي و فرعي نيز بدون وقفه در دستور کار قرار گيرد تا شاهد نامگذاري توسط مردم و رواج آن در بين ساکنين منطقه و سپس ورود کميته نامگذاري براي تغيير نام نباشم.
وي افزود: اگر کميته مذکور در زمان مناسبي اقدام به نامگذاري خيابان ها و شهرک ها نمايد، ديگر شاهد تغيير نام ها و ايجاد مشکلات جانبي در هيچ محوري نخواهيم بود چرا که اقدام دير هنگام در اين زمينه، موجب پيشقدم شدن مردم براي نامگذاري مي شود.
صديقي با اشاره به نهادينه شدن برخي نامگذاري ها در اذهان عمومي اظهار داشت: گاهي شاهد تغيير برخي نام هاي داراي سابقه طولاني در بين مردم هستيم مانند تغيير نام سبزه ميدان به آزادي و دروازه رشت به 22 بهمن که هنوز بسياري از شهروندان اين ميادين را با نام هاي قبلي آنها مي شناسند؛ در صورتي که مي توانستيم اين اسامي را براي ميدان هاي تازه تأسيس و مهم ديگري به کار ببريم تا اختلالي در اين روند ايجاد نشود.
 اين مقام مسئول افزود: برخي نام ها در ذهن مردم نهادينه شده است و نيازي به تغيير آن نيست و بهتر است ديگر تغييرات اين چنيني صورت نگيرد.
صديقي همچنين اظهار داشت: نام هاي پيشنهادي بايد کوتاه و داراي تلفظ آسان باشد تا استفاده آن براي شهروندان سخت نباشد.
اهتمام به نامگذاري محوري به نام جهاد وکشاورزي
علي صادقي نيارکي رئيس کميسيون برنامه و بودجه بر لزوم نامگذاري يکي از ميادين، خيابان ها و يا تقاطع هاي غير همسطح به نام جهاد و کشاورزي تأکيد و خاطر نشان کرد: سازمان جهاد کشاورزي يکي از بزرگترين ارگان هاي اجرايي شهر محسوب مي شود و در بيشتر شهرهاي کشور، خياباني با نام اين سازمان نامگذاري شده است و اين در حالي است که در شهر قزوين چنين اتفاقي صورت نگرفته است.
وي افزود: جايگاه و بستر کشاورزي قزوين نيز يکي از ضرورت هاي ديگري است که لزوم نامگذاري خياباني به اين اسم را ايجاب مي کند بنابراين کميته نامگذاري بايد در اسامي پيشنهادي خود به اين موضوع توجه داشته باشند.
فرج اله فصيحي رامندي نيز در رابطه با خيابان ملاصدراي غربي گفت: در حال حاضر اين محور به نام شهرک نسيم شناخته شده است اما اگر خيابان ملاصدراي غربي در بين مردم بيشتر رواج پيدا کرده است و آدرس هاي پستي نيز به اين نام است نبايد اين اسم تغيير نکند.

گفتني است؛ حفظ نام خيابان ملاصدراي غربي، تغيير نام تقاطع غير همسطح جمهوري به امام رضا(ع) و نامگذاري کوچه هاي معراج و صلاه و سرلشکر منصور صديق مورد تأئيد و تصويب اعضاي شورا قرار گرفت.

تصاویر مرتبط