شنبه ۱۳۹۳/۰۳/۲۴

عضو هيأت رئيسه شورا؛

ايجاد پياده راه‌ها در شهر، نشان دهنده اولويت بخشي به انسان است

ايجاد پياده راه‌ها در شهر‌ها نشانه بارز اولويت دادن به انسان به عنوان عابر پياده در برابر وسايل نقليه موتوري است.

 

به گزارش روابط عمومي شوراي اسلامي شهر قزوين، مريم نخستين عضو کميسيون ترافيک اظهار داشت: اقدام شورا و شهرداري قزوين مبني بر ايجاد پياده راه در خيابان خيام باعث پويايي شهر و شهروندان  خواهد شد.
نخستين با بيان اين مطلب که ايجاد پياده راه‌ها به دليل ويژگي هاي خاص خود که ناشي از شاخصه‌هاي حرکت پياده است داراي منافع بي شماري است  اذعان داشت: حفظ کارکردهاي مرکز شهري، تسهيل دسترسي براي مغازه داران،کاهش ترافيک در خيابان‌ها و معابر همجوار، بهبود و ارتقاء سطح کيفي منظر و سيماي شهري و کاهش سر و صدا و آلودگي هوا از جمله مزاياي ايجاد پياده راه ها در شهر ها به شمار مي رود.
وي ادامه داد: خيابان خيام به دليل قرار گيري در بافت مرکزي و تجاري شهر، داراي بار ترافيک زيادي در طول روز است و با پياده راه کردن قسمتي از آن و جلوگيري از تردد وسايل نقليه مي توان حجم زيادي از بار ترافيکي اين محور را کاهش داد.
اين عضو هيأت رئيسه با بيان اين مطلب که لازمه موفقيت هر طرحي همراهي مردم است بيان کرد: مشارکت و همسويي شهروندان در اجراي اين طرح، موجب نهادينه نمودن فرهنگ پياده روي و کاهش استفاده از وسايل نقليه در موارد غير ضروري مي شود و اين تغيير در شيوه زندگي، به تحرک و تأمين سلامتي شهروندان و حفظ محيط زيست از گزند آلودگي هاي ناشي از افزايش تعداد خودروها مي انجامد.
وي با اشاره به فرهنگ نادرست استفاده افراطي از خودرو هاي شخصي  توسط برخي از افراد تصريح کرد: گاهي مشاهده مي شود که  شهروندان براي  انجام کار هاي کوچک و جزئي، با خودروهاي شخصي وارد شهر به خصوص محورهاي مرکزي آن مي شوند و اين رويکرد آنها منجر به  افزايش ترافيک  مي شود، در حالي که مي توان با راهکارهاي جايگزين و حفظ حقوق شهروندي، مانع از بروز اين مشکل در شهر شد.
نخستين با بيان اين مطلب که  کميت و کيفيت پياده راه ها به عنوان يکي از مهمترين مؤلفه هاي توسعه يافتگي شهرها مد نظر است اظهار داشت: امروزه در پيشرفته ترين کشورهاي دنيا، به ايجاد پياده راه ها اهميت فراواني مي دهند و شهر قزوين هم مي تواند با الگوگيري از تجربه موفق آنها و با توجه به قرار گيري در مسير توسعه  نسبت به اجراي طرح هاي انسان محور اقدام نمايد.
وي  با بيان مطلب که  ايجاد پياده راه ها  عاملي مهم در تأمين سلامتي شهروندان محسوب مي شود اذعان داشت: پياده روي، ورزشي سالم و هوازي است که در دراز مدت بر سلامتي شهروندان تأثير خواهد گذاشت.
اين مقام مسئول با بيان اين مطلب که  انسان يک موجود اجتماعي است بيان کرد: بايد  تعاملات رو در رو  در بين شهروندان تقويت شودکه اين فرآيند در گذر زمان به رشد فرهنگ شهرنشيني مي انجامد.
نخستين با بيان اين مطلب که پياده راه‌ها قسمتي از فضاهاي شهري هستند  اظهار داشت: پياده راه ها به خاطر دارا بودن برخي قابليت‌هاي خاص و در تمام يا بخشي از ساعات شبانه روز بر روي حرکت سواره بسته شده و به طور کامل به حرکت عابران‌ پياده اختصاص مي‌يابند و اين اقدام نشان دهنده اولويت دادن به انسان در ايجاد بستر هاي تأمين آرامش آن در پروژه هاي شهري است.
 اين مقام مسئول اظهار داشت: ايجاد پياده راه ها يکي از مهم‌ترين جنبه‌هاي حضور انسان در فضاهاي شهري است  که موجب سبب سر زندگي  در اين فضا‌ها و نيز افزايش نقش اجتماعي آن‌ها مي‌شود و پياده راه کردن قسمتي از خيابان خيام  نيز منجر به سر زندگي و افزايش تعاملات اجتماعي آنها خواهد شد.
نخستين بر لزوم استفاده از تجربيات موفق ساير شهرها تأکيد و تصريح کرد: بايد سعي کنيم از تجربه موفق پياده راه هاي مختلف در ايران به منظور اخذ نقاط قوت آنها استفاده  کنيم  و از آزمون وخطا در اين حوزه که نتيجه اي جز اتلاف وقت، انرژي و سرمايه نخواهد داشت جلوگيري شود.
اين مقام مسئول در خاتمه بر ضرورت اجراي طرح هاي تکميلي پياده راه تأکيد و خاطر نشان کرد: تقويت سيستم حمل و نقل عمومي، ترويج فرهنگ دوچرخه سواري و ايجاد فضاهاي جذاب شهري از مواردي است که براي ترغيب شهروندان به منظور حضور در مسيرهاي پياده راه بايد انجام شود.
 

 

تصاویر مرتبط