شنبه ۱۳۹۳/۰۳/۲۴

رئيس کميسيون فرهنگي خبر داد:

انس جوانان با مساجد از رويکردهاي فرهنگي شورا

شوراي شهر قزوين قصد دارد در راستاي تقويت ارتباط جوانان با فرهنگ غني اسلامي، نسبت به ايجاد بستر هاي حضور اين قشر در مساجد اقدام نمايد.

 

به گزارش روابط عمومي شوراي اسلامي شهر قزوين،حسين صلح جو منفرد رئيس کميسيون فرهنگي شورا اظهار داشت: شوراي شهر با ساخت کتابخانه در مساجد، سعي در ايجاد بسترهاي لازم براي حضور جوانان در اين اماکن مقدس دارد تا از اين طريق زمينه آشنايي بيشتر آنان با فرهنگ غني دين اسلام  فراهم شود.
صلح جو ادامه داد: با توجه به وجود ارتباط دوسويه هيأت امناي مساجد و شورا، ساخت کتابخانه و تأمين بخشي از کتاب هاي مورد نياز به خصوص در مساجد نيمه ساخت  با همکاري سازمان فرهنگي- ورزشي در دستور کار قرار دارد و اين رويکرد موجب حضور جوانان در اين اماکن مقدس و آشنايي بيشتر آنان با شعائر ديني خواهد شد.
اين مقام مسئول با اشاره به رويکرد مجموعه مديريت شهري مبني بر ايجاد مساجد محلي در سطح شهر اذعان داشت: با توجه به کمبود مسجد در مناطق 3 و 2 شهرداري، نسبت به اختصاص زمين براي ساخت مساجد در بوستان هاي محلي اقدام شده است و تا کنون زمين مورد نياز در بوستان ميرداماد، شهرک دانش، ارکيده، پونک و انتهاي راه آهن  به هيأت امناي آن به منظور ساخت مسجد تحويل داده شده است.
وي افزود: ساخت نمازخانه و توسعه آن در بوستان هاي مجاور ورودي هاي شهر، نيز به منظور پاسخگويي به نياز هاي مسافران در دستور کار قرار گرفته است.
صلح جو تقويت هيأت هاي مذهبي را از ديگر رويکردهاي مهم کميسيون فرهنگي بر شمرد و ادامه داد: در اين راستا و به فراخور مناسبت هاي مذهبي، بيشتر فضاهاي تبليغاتي در اختيار سازمان هاي فرهنگي- ورزشي و زيباسازي  به هيأت ها اختصاص مي يابد تا از اين طريق زمينه اطلاع رساني برنامه ها، کاهش هزينه ها و حفظ زيبايي بصري شهر با توجه به رعايت الزامات نصب بيلبردها فراهم شود.
وي ادامه داد: با توجه به محدوديت فضاي بيلبردها شهرداري، هيأت هاي مذهبي بايد در يک بازه زماني مناسب نسبت به ارائه درخواست هاي خود مبني بر اختصاص فضاي تبليغات مورد نظر اقدام نمايند تا از روند اطلاع رساني در سطح شهر باز نمانند.
اين مقام مسئول با اشاره به روايات و تأکيدات ديني مبني بر  ضرورت همدردى و همدلى در مواقع سوگ و شهادت و اظهار سرور در شادي ولادت خاندان رسول اكرم(ص) و اهل‏بيت (ع)  تصريح کرد:  بنا بر اين تأکيدات بايد برپايى جشن و سرور در ايام  ولادت اهل‏بيت(ع)  با ابراز حزن و اندوه در مواقع سوگواري وفات آنان برابري نمايد، از همين رو توجه به کيفيت و کميت برپايي جشن هاي مذهبي همسو با شعائر ديني از رويکردهاي مهم شورا است.
وي ساماندهي 10 امامزاده سطح شهر را از رويکردهاي ديگر مجموعه مديريت شهري بر شمرد وادامه داد: در حال حاضر شهرداري و اداره کل اوقاف و امور خيريه با همکاري يکديگر، تحقق اين مهم را در دستور کار خود قرار داده اند.
اين مقام مسئول اظهار اميدواري کرد: با اجراي اين طرح، علاوه بر احياء بافت سنتي شهر شاهد رونق گردشگري مذهبي و حضور هموطنان از  سراسر ايران اسلامي در قزوين و  درآمدزايي  براي شهروندان باشيم.
وي از مشارکت مجموعه مديريت شهري در ساماندهي امامزاده حسين (ع) خبر داد و افزود: کارگروهي متشکل از شهرداري، اداره کل اوقاف و امور خيريه، مسکن و راه و شهرسازي و ... با محوريت استانداري به منظور تحقق اين مهم تشکيل شده است و هر يک از اين ارگان ها سهم و مسئوليت مشخصي در روند اجراي اين طرح  بر عهده دارند. به طور مثال، تملک خانه هاي همجوار اين آستان به شهرداري واگذار و هم اکنون در حال انجام است.
رئيس کميسيون فرهنگي در بخش ديگري از سخنانش با اشاره به بازديد استاندار، برخي از اعضاي شورا، شهردار و مديران از خرمشهر خاطر نشان کرد: مقرر گرديده با همکاري استانداري، سپاه و شهرداري، زائر سراي راهيان نور  در مساحتي افزون بر  10 هزار متر مربع  در خرمشهر و براي استفاده مراجعه کنندگان قزويني احداث شود.
اين مقام مسئول همچنين از برگزاري يادواره شهدا در سطح شهر خبر داد و افزود: اين طرح در قالب طرح محله ما و در سطح محلات 14 گانه شهرداري و با همکاري پايگاه هاي بسيج اجرا مي شود و هدف از اجراي آن، آشنا نمودن نسل امروز با آرمانهاي شهداي 8 سال دفاع مقدس است.
وي تجليل از حافظان قرآني را از ديگر رويکردهاي مهم شورايي بر شمرد و ادامه داد: حافظين، پژوهشگران  و خادمان اين حوزه به صورت ويژه و در قالب دوره هاي متنوع مورد تجليل قرار مي گيرند تا شاهد ارتقاء جايگاه قرآن به عنوان يک راهنماي کامل در بين گروه هاي سني مختلف باشيم.
اين عضو شوراي شهر در خاتمه، بر ديگر مصوبات کميسيون فرهنگي اشاره و تصريح کرد: احداث فرهنگسرا در شهرک شهيد بهشتي و ساخت بوستان بانوان در شهرک مينودر به منظور پاسخگويي به نياز هاي فرهنگي و ورزشي  ساکنان اين مناطق شهري به عنوان يکي ديگر از مصوبات اين کميسيون در دستور کار شهرداري قرار گرفته است.
 

 

تصاویر مرتبط