سه‌شنبه ۱۳۹۹/۰۳/۲۷

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب قزوین در صحن علنی شورا خبر داد؛

وجود ۲ هزار چاه جذبی در بافت فرسوده شهر

بیماری کرونا، گرمای هوا و استفاده از سیستم های خنک کننده مصرف آب را در قزوین افزایش داده است؛ به طوری که تمام چاه های شبکه به صورت شبانه روزی درحال فعالیت هستند.

به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر قزوین؛ داراب بیرنوندی مدیرعامل شرکت آبفای استان قزوین با حضور درجلسه علنی پارلمان محلی قزوین، ضمن ارایه گزارشی از وضعیت منابع و تولید آب در استان اظهار داشت: با توجه به شیوع بیماری کرونا شاهد افزایش ۳۰ درصدی مصرف آب در شهر قزوین بودیم که با اطلاع رسانی و همکاری مردم این رقم به ۱۵ تا ۱۷ درصد رسیده است.

وی تاکید کرد : در تابستان با توجه به استفاده از سیستم های خنک کننده هوا ۴۴۰ لیتر در ثانیه آب شرب کمبود داریم.

این مسئول در ادامه با بیان اینکه بافت فرسوده دچار مشکلات زیادی است، اظهار داشت: سال گذشته یک‌میلیارد و ۸۷۰ میلیون تومان خسارت شکستگی لوله در این بافت پرداخت کردیم و سالانه بیش از  یک میلیارد تومان خسارت ناشی از ترکیدگی لوله ها به این شرکت تحمیل می شود.

بیرنوندی اضافه کرد: طی هفت سال گذشته بیش از ۳۵ کیلومتر اصلاح شبکه آب در شهر قزوین انجام شده است.

وی با بیان اینکه ۲ هزار چاه جذبی در بافت فرسوده شهر وجود دارد، افزود: برخی از این چاه‌ها در منازل مسکونی قرار دارد و احتمال بروز حوادث در آنها به دلیل قرارگیری در کنار خاک دستی وجود دارد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب قزوین با اشاره به مشکلات اصلاح شبکه آب در بافت های قدیمی شهر، یاد آور شد: وجود معابر کم عرض ، نبود زیرساخت های مناسب، وجود چاه های جذبی، احداث ساختمان های بلند مرتبه و نبود نقشه های دقیق از زیرساخت های موجود به همراه وجود بار ترافیکی سنگین در برخی معابر اصلی از جمله مشکلات پیش روی اداره آب و فاضلاب برای اصلاح شبکه در این مناطق است.

وی با بیان اینکه سرانه مصرف استاندارد ۱۵۰ لیتر در شبانه‌روز است، افزود: این رقم در شهر قزوین به ۲۱۰ لیتر در ثانیه رسیده  که به همین منظور برای جبران کمبود آب شرب چهار حلقه چاه طی چند ماه گذشته حفر و تجهیز شده و با حفر دو چاه دیگر طی ماه آینده  این شرکت تلاش می‌کند تا منابع تولید آب شرب را افزایش دهد.

بیراوندی با اشاره به برنامه های کوتاه مدت و میان مدت برای آب رسانی به شهر قزوین افزود: از سوی دیگر طرح میان مدت آبرسانی از شرق قزوین با وجود محدودیت منابع در حال انجام است که تا سال آینده فاز اول آن به صورت اضطراری وارد مدار خواهد شد.

پایان پیام/
 

تصاویر مرتبط