شنبه ۱۳۹۸/۰۸/۱۱

یوسفی:

تفکیک زباله در منازل شهروندان انجام شود.

طبق تاکید رییس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر قزوین، کار تفکیک زباله باید در منازل شهروندان صورت گیرد و دراین راستا ضرورت دارد شهرداری آموزش شهروندان را به صورت جدی در دستور کار قرار دهد.

به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر قزوین؛ زهرا یوسفی رییس کمیسیون خدمات شهری پارلمان محلی قزوین در جلسه علنی شورا که به بررسی لوایح شهرداری اختصاص داشت، به لایحه شهرداری پیرامون صدور مجوز برداشت مواد قابل بازیافت از مخازن سطح شهر اشاره کرد و گفت: این لایحه در کمیسیون خدمات شهری مورد موافقت قرار نگرفت و مقرر شد؛ شهرداری همانند گذشته از طريق بركزاري مزایده عمومي، جمع آوری زباله ها را با اخذ تضمین به پيمانكار واجد شرايط واگذار كند.

ابن عضو شورای اسلامی شهر قزوین اضافه کرد: همچنین در کمیسیون خدمات شهری شورا مقرر شد در این زمینه از کودکان و اتباع خارجی استفاده نشود و پیمانکاران با صلاحیت در این امر به کارگیری شوند.

وی از نبود آموزش های لازم برای شهروندان در خصوص تفکیک زباله از مبدا انتقاد و عنوان کرد: قرار بود آموزش چهره به چهره شهروندان درمورد تفکیک زباله در منازل توسط شهرداری انجام شود؛ اما هیچ برنامه ای در این راستا اجرا نشده است.

به گفته این عضو شورای اسلامی شهر قزوین، این حق شهروندان است که آموزش ببینند و از طرفی این مهم به نفع شهر نیز خواهد بود.

وی همچنین به مخازن زباله موجود بر سر کوچه ها و مقابل مغازه های شهروندان اشاره و بیان کرد: این موضوع حقوق شهروندان را تضییع می کند؛ چراکه بوی نامطبوع زباله و شیرابه ها، مشکلاتی را در حوزه سلامت برای شهروندانی که در مجاورت این مخازن قرار دارند، ایجاد می کند و پیشنهاد می شود مانند بسیاری از شهرهای بزرگ در قزوین نیز زباله ها به شیوه سنتی جمع آوری شود.

این عضو شورای اسلامی شهر قزوین، تاکید کرد: باید صحنه ناخوشايند برداشت مواد تفکیکی از مخازن زباله حذف شود و برای تحقق این مهم باید کار تفکیک از منازل آغاز شود.

یوسفی خاطرنشان کرد: شهرداری باید آموزش شهروندان در اين موضوع را در دستور کار قرار دهد و به صورت مرحله ای و منطقه ای کار تفکیک زباله از مبدا را در شهر انجام دهد.

وی همچنین از شهرداری خواست تا با در نظر گرفتن بازخوردهای اجتماعی و سلامتی مردم اجازه تفکیک زباله از مخازن را به افراد ندهند.

رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر قزوین، اظهار داشت: سازمان پسماند باید در اسرع وقت لایحه انتخاب پیمانکار و برگزاری مناقصه به منظور تفکیک زباله از مخازن را در سطح شهر به شورای شهر ارایه کند.
 

/پایان پیام/

تصاویر مرتبط