چهارشنبه ۱۳۹۸/۰۸/۰۸

داودی:

شهر با تخریب باغستان‌توسعه نمی یابد

به گفته رئیس شورای اسلامی شهر قزوین، شورای پنجم به دنبال رونق ساخت و ساز و توسعه شهر به قیمت تخریب باغستان نیست.

به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر قزوین؛ حکمت اله داودی، رئیس پارلمان محلی این شهر با بیان این مطلب در نشست مشورتی مدیریت باغستان و رونمایی از سند تاریخی آن گفت؛ شهر به قیمت تخریب باغستان سنتی توسعه نمی یابد و مجموعه مدیریت شهری قزوین بدون تاییدیه و دریافت مجوزهای زیست_ محیطی نسبت به ساخت و ساز در محدوده باغستان سنتی اقدام نمی کند.

رییس شورای اسلامی شهر قزوین خاطرنشان کرد: فعالان زیست_ محیطی در راستای احیا و حفظ باغستان سنتی باید به عنوان بازوان مشورتی، همراه مجموعه مدیریت شهری قزوین باشند.

وی ادامه داد:باغستان های محله قراآباد و کتاباد و قسمت های داخلی باغستان در حال از بین رفتن است و شهرداری در پی جلوگیری از این اتفاق است.

داودی تصریح کرد: شهرداری قزوین و سازمان میراث فرهنگی طی تفاهم نامه ای حدود ۱۳ هکتار از باغ های غرب قزوین را تحت عنوان باغ تملک کرده است تا برای حفظ و احیا در اختیار شهرداری باشد.

این مسئول افزود: مجموعه مدیریت شهری این آمادگی را دارد تا حدود ۴۰ هکتار از باغات شرق قزوین را در راستای حفظ آن ها تملک کند،؛چرا که اگر این باغ ها مستقیما در اختیار شهرداری باشد علاوه بر احیا بدون هیچ تغییری حفظ خواهد شد.

رئیس شورای اسلامی شهر قزوین با بیان این مطلب که حفظ و احیای باغستان سنتی قزوین نیازمند همکاری و عزم ملی است، از آمادگی شورا و شهرداری قزوین برای شنیدن پیشنهادات تشکل های زیست_ محیطی در راستای حفظ و احیای باغستان خبر داد.

وی با اشاره به این مطلب که باغستان سنتی مانند فیلتر عمل میکند و عامل اصلی جلوگیری از سیل در قزوین است افزود: اگر این باغ ها از بین بروند محیط زیست قزوین دچار بحران جدی خواهد شد.
 

این مسئول همچنین به طرح جامع شهر قزوین اشاره کرد و گفت: براساس این طرح، شهر قزوین از قسمت های شرقی، غربی و جنوبی توسعه نمی یابد؛ بنابراین حتی در صورت خشک شدن باغ ها یک متر از آن داخل طرح قرار نمیگیرد؛ به همین دلیل باغداران باید بیش از پیش در حفظ باغ ها تلاش کنند.
 

/پایان پیام/

تصاویر مرتبط