چهارشنبه ۱۳۹۸/۰۳/۲۹

بازدید هیات ده نفره عمانی از اجرای طرح جامع سلامت استان قزوین

مدیرکل همکاری های خدمات سلامت استان ظفار و شش نفر از استانداران به همراه سه نفر از کارشناسان سلامت وزارت کشور و وزارت بهداشت کشور سلطنتی عمان از اجرای برنامه طرح جامع سلامت استان قزوین بازدید کردند و در نشستی مشترک با رئیس دانشگاه علوم پزشکی، رئیس شورای اسلامی شهر، رئیس خانه مشارکت مردم در سلامت و رئیس شورای پیامگذاران سلامت،که روز 28 خرداد 98 در دانشگاه علوم پزشکی برگزار شد، با دستاوردهای این طرح در حوزه های مختلف آشنا شدند.

هیات عمانی، پنجمین هیات خارجی است که از طرح جامع سلامت استان قزوین بازدید می کند و پیش از این، سه بار نمایندگان سازمان جهانی بهداشت و یک بار مسؤولان وزارت بهداشت کشور اردن از این طرح بازدید کرده بودند.

دکتر خالد المشیخی، مدیرکل همکاری های خدمات سلامت استان ظفار و رئیس هیات عمانی بعد از حمد و ثنای الهی از میزبانی گرم ایران و دانشگاه علوم پزشکی قزوین قدردانی کرد و با اشاره به مناسبات تاریخی دو کشور گفت:

مناسبات مهم دو کشور ایران و عمان در عرصه های تاریخی، جغرافیایی و انسانی، زبانزد همه است و دین واحد و روابط خویشاوندی بین دو ملت، این مناسبات را تحکیم می بخشد.

دکتر خالد المشیخی اظهار کرد: ما هم در کشور عمان، فعالیت های مشابهی داریم و ممکن است فرق های جزیی باشد، اما با همین روند در کشور سلطنتی عمان انجام می دهیم. شهرهای سلامت داریم. هر ولایت را یک والی هدایت می کند و همه این فعالیت ها زیر نظر او انجام می شود.
 

مدیرکل همکاری های خدمات سلامت استان ظفار با اشاره به نقش زنان در جامعه، افزود: در سلطنت عمان، بانوان در پُست های وزارتی، سفیر، معاونت وزارت خانه ها، مدیریتی و مهم تر در امر آموزش و بهداشت اشتغال دارند و با همین قدرت و خلاقیت در خانه حضور دارند و امر خانه داری و تدبیر امور منزل را نیز بر عهده دارند.

دکتر زهرا یوسفی، رئیس کمیسیون سلامت و ورزش شورای شهر نیز اششاراتی به مصوبات شورای اسلامی شهر در خصوص اجرای طرح جامع سلامت قزوین نموده و بیان نمودند با نظر مثبت کلیه اعضای شورای شهر قزوین، این همکاری ها افزایش خواهد یافت.

همچنین مهندس جواد علی مددی نماینده شهرداری قزوین در شورای پیام گزاران سلامت استان قزوین مجموعه اقدامات شهرداری قزوین در زمینه اجرای طرح جامع سلامت شامل: تفاهم نامه های مشترک بین دانشگاه علوم پزشکی و شهرداری قزوین،مجموعه مصوبات اجرا شده طرح جامع سلامت توسط شهرداری قزوین ( ساخت جاده سلامت، مسیر دوچرخه سواری، همایش های دوره ای پیاده روی و دوچرخه سواری، حمایت از داوطلبان سلامت، پایش سلامت شهروندان، فضاسازی شهری و اطلاع رسانی مسائل سلامت، حفاظت محیط زیست، تجهیز پارکها به ست های ورزشی، ارزیابی شهرداران مروج سلامت و...) را تبیین نمودند.

این هیات را شش استاندار و رئیس بخش آموزش و بهداشت وزارت بهداشت، مسؤول و رئیس بخش آموزش بهداشت و همکاری های مردمی مسقط و هماهنگ کننده امور بهداشتی و رابط بین ارگان های دولتی و جامعه مدنی کشور سلطنتی عمان، به ریاست دکتر خالد المشیخی، مدیرکل همکاری های خدمات سلامت استان ظفار تشکیل داده بود.
یادآور می شود، طرح جامع سلامت استان قزوین از سال 1386 با مشارکت همه دستگاه های اجرایی استان و زیر نظر استانداری به عنوان نخستین طرح جامع سلامت در کشور، در قزوین شروع شد.

/پایان پیام/
 

تصاویر مرتبط