شنبه ۱۳۹۸/۰۳/۲۵

قوامی:

اصل پنجاهم قانون اساسي حفظ محيط زيست را وظيفه آحاد مردم تعريف كرده است

به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر قزوین، سیده منیره قوامی رئیس کمیسیون خدمات شهری و محیط‌زیست شورای شهر در نخستین همایش ملی محیط‌زیست گفت:


 ‍

استقبال و حضور پر شور شهروندان در همايش ملي محيط زيست نشان از درک بالای شهروندان از مسائل محیط‌زیستی است.

 قوامی با اشاره به رتبه ایران در رده بندی جهانی محیط زیست عنوان کرد: در سال ۲۰۰۶ کشور ایران در رده ۵۶ بود و در سال ۲۰۱۶ رتبه آن ۱۵۰ شد که این نشان می دهد روند توسعه کشور باعث تخریب محیط زیست است و باید مدیران و مردم به این مقوله توجه بیشتری داشته باشند.

وی افزود: براي رسيدن به وضعيت مطلوب در محيط زيست مردم و مسئولين هر كدام وظايف جداگانه اي دارند كه در قانون مشخص شده است. مديريت شهري در انجام پروژه هاي عمراني بايد مطالعات ارزيابي اثرات زيست محيطي قبل از شروع پروژه را انجام دهد تا آسيب هاي احتمالي حاصل از انجام پروژه به محيط زيست به حداقل برسد. اصل پنجاهم قانون اساسي نیز حفظ محيط زيست را وظيفه آحاد مردم تعريف كرده است.

سید منیره قوامی با بیان این‌که اهمیت محیط زیست تا بدان‌جا است که خداوند در قرآن کریم و سوره شمس به آسمان و زمین و طبیعیت سوگند یاد کرده است اضافه کرد:

چنانچه مردم در كنار مديريت شهري قرار گيرند و در حفظ محيط زيست مشاركت و همراهي داشته باشند به اهداف توسعه پايدار نزديك خواهيم شد.

رئیس کمیسیون محیط‌زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر قزوین در پایان گفت:شهروندان ميتوانند در موضوعاتي مثل تفكيك زباله از مبدأ، استفاده از حمل و نقل عمومي، استفاده از دوچرخه، كاهش استفاده از پلاستيك و مواردي از اين دست در حفظ محيط زيست مشاركت داشته باشند.

/پایان پیام/

تصاویر مرتبط