یکشنبه ۱۳۹۷/۱۱/۰۷

رئیس پارلمان محلی:

تمام شهیدان دفاع مقدس سرداران این کارزار بودند.

به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر قزوین، حکمت اله داودی رئیس شورای شهر در مصاحبه با معاونت دانش و پژوهش سپاه صاحب الامر(عج) استان در خصوص برگزاری کنگره ملی #سه_هزار_شهید استان قزوین به بیان نکاتی پرداخت.

‍ .

 

وی در ابتدا با یادآوری شرایط سخت سال‌های دفاع مقدس برای ایران گفت:

یکی از طولانی‌ترین جنگ‌های قرن اخیر، جنگ ایران و عراق بود که به کشور ما تحمیل شد و در مدت ۸ سال دفاع مقدس، بهترین فرزندان این مرز و بوم از تمام اقشار حضور داشتند. تنها بودن کشور ایران در جنگ تحمیلی ویژگی خاص دفاع مقدس بود اما آنچیزی که باعث پیروزی نهایی شد حضور و پشتیبانی یکپارچه تمام مردم در کنار نیروهای مسلح و رهبری بی‌نظیر امام خمینی(ره) بود.


داودی افزود: برای اینکه بتوانیم از شهدا و کسانی که در دفاع مقدس شرکت فعال داشتند؛ تجلیل کنیم، لازم است تا آن تجریبات را به نسل جدید منتقل کرده و برای آن ها بازگو کنیم که در ایام دفاع مقدس چه گذشت.

رئیس شورای اسلامی شهر قزوین از لزوم انتقال فرهنگ شهادت به نسل جدید گفت و اضافه کرد:

تمام شهیدان دفاع مقدس سرداران این کارزار بودند. برای انتقال فرهنگ آن روزها به نسل جدید، لازم است کنگره‌هایی مانند کنگره سه هزار شهید استان قزوین، در سطح کشور و در استان‌های مختلف برگزار شود. برای اینکار ابتدا باید شهدا را شناسایی و با خانواده‌های آنان مصاحبه کرده و با زندگی آنان آشنا شویم. باید آثاری را که از این شهیدان تحت عنوان وصیت‌نامه به جا مانده، مرور کنیم تا خواسته‌های آنان از آیندگان تشریح شود. همچنین جمع آوری خاطرات همرزمان آنان نیز در این رابطه مفید خواهد بود.

حکمت اله داودی در ادامه به تشریح چگونگی برگزاری کنگره سه هزار شهید استان قزوین پرداخت و گفت:

چگونگی انتقال پیام شهیدان در این قالب، به نسل جوان مهم است. در کنگره سه هزار شهید استان، تقسیم کار صورت گرفت. بخشی از امور مربوط به فضاسازی شهر بود. لازم به ذکر است که فضاسازی در نصب بنر و پرچم و‌ ... خلاصه نمی‌شود. موضوع اصلی در این حوزه مربوط به نمایش عملکرد شهدا در فضای شهر و به خصوص در ورودی‌های آن است. این فضاسازی در بخش‌های مختلف شهر به عهده شهرداری بود که با توجه به هزینه‌بر بودن این کار شهرداری موفق عمل کرد.

وی تصریح کرد: بخش دیگر اقدامات شهرداری در حوزه فضاسازی، مربوط به تندیس‌ها و سردیس‌های شهدا بود که این حوزه از ماندگاری بیشتری برخوردار خواهد بود.

رئیس پارلمان محلی قزوین همچنین به بیان نحوه برگزاری این کنگره پرداخت و تاکید کرد:

بخش سوم این کنگره مربوط به اجرای برنامه است. برخلاف استان‌های دیگر، این کنگره در قزوین به مدت پنج روز برگزار شد. مزیت این موضوع این است که زحماتی که در جمع آوری اطلاعات شهدا کشیده شد به خوبی به بار نشست. طی این پنج روز خانواده های اقشار مختلف شهدا در روزهای برگزاری کنگره، دعوت شده و مورد تجلیل قرار گرفتند.

داودی به زحمات انجام شده برای جمع آوری اطلاعات شهدا اشاره کرد و گفت:

برای اجرای هر کدام از بخش‌هایی که ذکر شد؛ روزهای زیادی کار صورت گرفت لذا نباید بعد از اتمام کنگره شهدا تمام کارها رها شود. اطلاعات جمع‌آوری شده باید در جایی نگهداری شده و در طول سال حداقل دوبار در قالب نمایشگاه‌های دفاع مقدس به نمایش درآورده شوند.

در قزوین حدود دو ماه قبل از برگزاری کنگره سه‌هزار شهید استان، نسبت به تقسیم وظایف اقدام شد که به نظر کافی نبود. حداقل شش ماه قبل از اجرای چنین برنامه‌ای باید برای آن برنامه‌ریزی مشخصی انجام داد. تا ارگان‌های مختلف بتوانند با داشتن فرصت کافی برنامه را اجرا کنند. در مجموع با توجه به موارد ذکر شده؛ کنگره سه هزار شهید در قزوین بسیار خوب و مطلوب برگزار شد.

حکمت داودی در پایان به پوشش رسانه‌ای کنگره سه هزار شهید استان پرداخت و بیان داشت:

این کنگره از پوشش خبری مناسبی هم بهره‌مند بود که صدا و سیما نیز در این زمینه همکاری خوبی صورت داد.

تصاویر مرتبط