دوشنبه ۱۳۹۳/۱۱/۲۰

رياست شوراي اسلامي شهر قزوين تأکيدکرد:

فعاليت شوراي شهر قزوين به دور از مسائل سياسي و جناحي/ پارلمانهاي محلي اختيارات کاملي ندارند

رئيس شوراي اسلامي شهر قزوين با تأکيد بر اينکه شوراي شهر با ديدگاه مستقلي به فعاليت مي پردازد، گفت: همه اعضاي شورا با رأي مستقيم مردم انتخاب مي شوند و تنها براي مردم کار مي کنند و بنابراين به دور از مسائل سياسي و جناح بازي ها به حيات کاري خود ادامه مي دهند.

به گزارش روابط عمومي شوراي اسلامي شهر قزوين؛ عباس ظاهري در ديدار اعضاء تشکلها و شوراي دانش آموزي دبيرستان دخترانه سيده النساء العالمين با وي که در تالار مردم شورا برگزار شد با تأکيد بر مطلب ياد شده و ضمن تبريک ايام ا... دهه فجر اظهار داشت: انقلاب ما انفجار نور بود و فجر آفرينان در آنزمان به بصيرت و آگاهي رسيده بودند که به واسطه نور حقيقيت انقلابي را به پا کنندکه جهان نظاره گر جلوه ها و بازتابهاي خيره کننده آن شود.

رياست شورا خطاب به دانش آموزان آنان را به پيروي از راه رهبر کبير انقلاب، شهداء جانبازان و آزادگان و به وبژه پدران خود که نقش اساسي در پيروزي انقلاب داشتند، توصيه کردو گسترش آرمانها و اهداف انقلاب اسلامي را وظيفه همگان برشمرد.

وي در ادامه گزارشي از روند شکل گيري نهاد شوراي شهر ارائه دادو گفت: شوراي شهر به عنوان انجمن محلي، سابقه طولاني در کشور و حتي ديگر نقاط جهان برخوردار بوده و همپاي بسياري از کشورها که به پارلمان محلي اهميت مي دهند از جايگاه خاصي به ويژه در قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران برخوردار است.

ظاهري ادامه داد: نهاد محلي از بدو شکل گيري خود در کشور فعاليتهاي بزرگي انجام دادو به عنوان نمونه در قزوين نمايندگان مردم و انجمنهاي محلي آن سالها کارهاي بزرگي انجام دادند که شکل گيري خيابان نادري و سعدي حاصل اين تصميم گيري ها و خدمات مهم است.

وي در ادامه گريزي به سالهاي پس از پيروزي انقلاب زدو گفت: پس از پيروزي شکوهمند انقلاب به فرمان امام خميني (ره) فرمان تشکيل نهاد شوراها در سراسر کشور به شوراي انقلاب اعلام شدو رهبر کبير انقلاب به واسطه اعتمادي که به مردم داشتند تشکيل اين نهاد ارزشمند را در جاي جاي ايران اسلامي ضروري دانستند.

رياست شورا يادآورشد: در آنزمان بنا به تأکيد ايشان مي بايست اختيار شهرها و روستاها به مردم واگذار شودو ايشان در آنزمان ديدگاه جامع و کاملي را به اين حوزه داشتند.

وي در ادامه با اشاره به شرايط امروزي و تأکيد بر اينکه بايد تلاش کرد تا شوراها به جايگاه واقعي و قانوني خود دست يابند، افزود: نقش اين پارلمان محلي در توسعه و رونق شهرها و روستاها بسيار مهم و تأثيرگذار است، واقعيتي که در سالهاي اخير ناشي از تحول چشمگير مناطق مختلف شهري بوده و وقتي شرايط امروز نواحي مختلف را با قبل از پويايي و فعاليت شوراها مقايسه مي کنيم، تغيير و تحولات بسيار مشهود است.

ظاهري در ادامه با اشاره به اختيارات و وظايف مهم شوراها يادآورشد: انتخاب شهردار، اولين وظيفه شورا است و آنقدر اين وظيفه مهم است که اگر به آن بي توجه باشد، قانون اجازه لغو شورا را مي دهد، چراکه شهردار مجري طرح ها و مصوبات شوراها نام مي گيرد.

رياست شورا در ادامه خاطرنشان کرد: دومين وظيفه شوراها بنا به آنچه که در قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران آمده و جامعيت نيز دارد، بررسي  مشکلات اقتصادي، اجتماعي، رفاهي، عمراني، آموزشي، بهداشتي و درماني شهرهاست که نشان مي دهد شوراها بر حسب وظايف خود مي توانند بر عملکرد ديگر دستگاهها نظارت داشته و براي آنها برنامه ريزي کنند.

وي مجلس شوراي اسلامي را محوري ترين نهاد در تصويب قوانيني براي جامعيت پيدا کردن وظايف شوراها برشمردو اذعان کرد: واگذاري تمامي امور محلي به شوراها به غير از حيطه وظايفي که مربوط به قوه قضائيه و نيروي انتظامي مي شود، از مهمترين اولويتهاست.

ظاهري با بيان اينکه بخش اعظم نظارت شورا بر عملکرد مديريت شهري خلاصه مي شود، عنوان کرد: آنچه که در حال حاضر رخ مي دهد بر عملکرد شهرداري نظارت داريم و سياست گذار برنامه هاي اين دستگاه هستيم و اگر قانون اختيار نظارت بر ديگر دستگاهها به خصوص دستگاههاي خدمات رسان را به شورا بدهد، امور با سطح کيفيت بهتري انجام خواهد شد.  

اين عضو شورا همچنين يادآورشد: در جمع بندي ارتقاء سطح خواسته هاي مردم از شورا اگر بالا رود مزاياي زيادي داردو مراجعه و تقاضاي مردم به شورا تلاش مسئولان را بيشتر نموده و از سويي چون دستگاههاي بالادستي مي بينند که شورا مورد توجه مردم قرار گرفته است تلاش در جهت ارتقاء وظايف آنان را در دستور کار قرار مي دهند.

******

دانش آموزان نخبه در اين جلسه مطالب و دغدغه ها، سؤالات و پيشنهادات خود را در رابطه با لزوم اطلاع رساني وظايف و عملکرد شوراها براي عموم مردم، چگونگي تصويب طرح ها و لوايح، شوراهاي نمونه کشوري چگونگي امر ترويج فرهنگ نماز در مدارس را خطاب به رياست شورا بيان و پاسخ قانع کننده اي دريافت کردند.

پايان پيام/1159/بهمن93

تصاویر مرتبط