شنبه ۱۳۹۳/۱۱/۱۱

رئيس کميسيون فرهنگي شوراي اسلامي شهر قزوين تأکيدکرد:

لزوم توجه به ساخت و احياي اصلي کارکرد باغ موزه ها در کشور

رئيس کميسيون فرهنگي شوراي اسلامي شهر قزوين با اشاره به گذشت نزديک 28 سال از اتمام دفاع مقدس ملت ايران در برابر تجاوزهاي رژيم بعثي، ادامه داد: اين درحالي است که در دوران کنوني نمونه اي از باغ موزه هاي چشمگير و شايسته که نشان دهنده وقايع جنگ و ارزشهاي معنوي آن باشد،نيستيم.

به گزارش روابط عمومي شوراي اسلامي شهر قزوين؛ حسين صلح جو با تأکيد بر مطلب ياد شده، افزود: هرچند باغ موزه هاي دفاع مقدس تلاش خوبي در راستاي جبران عقب ماندگي ها انجام دادند اما با نگاه به عملکرد ديگر کشورهاي دنيا در پاسداشت ارزشهاي جنگ، بايد تأکيد کنيم که اقدامات صورت گرفته براي حفظ و گسترش حماسه هاي تاريخي کشورمان بسيار ناچيز بوده است.

صلح جو در تکميل صحبتهاي خود گفت: کشوري مانند نيوزلند با يک و نيم ميليون جمعيت داراي 19 موزه نظامي، انگليس داراي 350 موزه نظامي و کانادا با برگزاري هزاران يادمان جنگ جزو پيشتازترين کشورها در راستاي حفظ آرمانهاي دفاعي و نظامي خود هستند.

وي وظيفه مسئولان را در اشاعه آرمانها و اهداف جنگ مؤثر و خطير اعلام کردو افزود: براي بهتر عمل کردن، بايد به اين سؤالات جواب داد که آيا از ابزارهاي مناسب براي اطلاع رساني به مردم استفاده شده؟ و يا وسايل ديداري و شنيداري در اختيار معرفي باغ موزه ها به جامعه قرار گرفته است؟ و رسانه ها به وظايف ذاتي خود عمل کردند؟

رئيس کميسيون فرهنگي شورا در ادامه با بيان اينکه باغ موزه ها در راستاي نگرش مثبت دلسوزان عرصه دفاع مقدس طي دو دهه پس از پايان جنگ شکل بگيرند، ادامه داد: تفاوت باغ موزه هاي ايران با ديگر مکانهاي مشابه خود در سراسر دنيابايد در زنده نگاه داشتن حس حضور باشد چراکه به عنوان نمونه چفيه يک بسيجي تنها يک ابزار نيست و بلکه در اعتلاي فرهنگ ايثار و فداکاري نقش بسزايي داشته و دارد.

وي با انتقاد از اينکه ساخت باغ موزه در قزوين نيز مورد غفلت قرار گرفته است، ادامه داد: قزوين جزو آخرين استانهايي است که مبادرت به تأمين زمين و ديگر اقدامات لازم براي ساخت اين مهم نموده و اگرچه موزه گلزار شهداء سالهاست به همت سازمان بنياد شهيد و امور ايثارگران راه اندازي شده ولي واقعا کافي و جوابگو نبوده و بسياري از آثار شهداي عزيز که گوياي رشادتهاي آنان در جنگ است، درحال از بين رفتن است.

پايان پيام/1148/بهمن93     

تصاویر مرتبط