سه‌شنبه ۱۳۹۹/۱۰/۲۳

قوامی:

شهرداري قزوين علت كاهش ٩٣ درصدي تفكيك زباله از مبدا در يك سال و نيم اخير را توضيح دهد

شهرداری قزوین در امر تفکیک زباله از مبدا طی یکسال و نیم اخیز غفلت کرده و نسبت به ایجاد درآمد پایدار دراین حوزه بی توجه بوده است.

سیده منیره قوامی رییس کمیسیون بهداشت و محیط زیست پارلمان محلی قزوین در جلسه شورا با بيان اين مطلب اظهار داشت: طبق آمار در سال ۹۷ حدود ۷ تن تفکیک زباله از مبدا داشتیم که معادل ۱۲/۸ درصدزباله خشك قابل تفكيك بود اما از اواسط سال ٩٨ تا كنون شاهد سقوط اين ميزان به زير يك درصد بوده ايم.

وی تاکید کرد: شهرداری قزوین باید در این زمینه پاسخگو باشد که چرا ۹۳ درصد کاهش تفکیک از مبدا در یکسال و نیم اخیر داشتیم ؟.

قوامی با اشاره به راه اندازی سامانه پاکروب گفت:مشکل در این زمینه، طراحی سامانه و اپلیکیشن نیست؛ چراکه باید مشخص شود آیا پیمانکاری برای استفاده از این سامانه و زیرساختهای لازم برای اجرای این طرح وجود دارد یا خیر؟.

سخنگوی پارلمان محلی قزوین به درآمد حاصل از مواد تفکیکی اشاره کرد و گفت: در سال ۹۷ شهرداری قزوین میزان یک میلیارد تومان از مواد تفکیک شده زباله درآمد داشت؛ اما در حال حاضر این میزان به صفر رسیده است.

به گفته رییس کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای اسلامی شهر قزوین، شهرداری تهران در سال ۹۷ حدود ۲۰۰ میلیارد تومان درآمد حاصل از مواد تفکیکی داشته و این رقم درحال حاضر به بیش از این مبلغ افزایش یافته است.

قوامی خاطرنشان کرد: استفاده از سامانه پاکروب بدون ایجاد زیر ساخت و استفاده از پیمانکار فایده اي ندارد.

سخنگوی شورای اسلامی شهر قزوین در ادامه با بیان اینکه تفکیک پسماند از وظایف ذاتی شهرداری است، تاکید کرد: شهرداری قزوین باید از اردیبشهت ماه مانند ساير شهرها بدنبال دريافت مجوز از ستاد مقابله با كرونا مي رفت و كار تفكيك زباله از مبدا را با رعايت پرتكل هاي بهداشتي آغاز مي كرد و اجازه نمي داد كه اين كار بصورت غير قانوني توسط زباله گردها و بدون رعايت پرتكل هاي بهداشتي انجام شود.

قوامي ادامه داد: با غفلت شهرداري علاوه بر اينكه درآمد پايدار اين حوزه صفر شد، تمام زحمات و برنامه ريزي هاي ٢ سال قبل كه منجر به نتايج خوبي شده بود پوچ شد.

وی افزود: لازم است شهرداري قزوين بدون اتلاف وقت از اپليكيشن طراحي شده توسط سازمان فاوا كه ٢٠ درصد كار است، استفاده كند و با بكار گيري پيمانكار متخصص و يا آموزش پيمانكار موجود كار را شروع كند؛ علاوه بر اين با راه اندازي مركز تلفني برای تفکیک پسماند برای جلب اعتماد شهروندان و تشویق آنها به امر تفکیک پسماند تلاش کند.

قوامی در ادامه خواستار اتمام پروژه های عمرانی در حال اجرا در شهرداری قزوین شد و گفت: درحال حاضر به تازگی چندین پروژه برای اجرا در شهرداری قزوین تعریف شده که ضرورت اجرا ندارند؛ چرا درحالی که بسیاری از پروژه های عمرانی نیمه کاره است پروژه جدید باید تعریف شود؟.
 

 

پایان پیام/

تصاویر مرتبط