5/2/2020

عبدالرزاقی:

محله ٨٠٠ ساله قزوين وضعيت خوبي ندارد

محله دباغان با سابقه ۸۰۰ ساله سکونت و سابقه شهری، درحال حاضر وضعیت خوبی ندارد و ضرورت دارد هرچه سریعتر مشکلات این محله رفع شود.

 به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر قزوین؛ مهدی عبدالرزاقی نایب رییس پارلمان محلی قزوین در نشست مشترک اعضای شورا با استاندار قزوین گفت: در محله دباغان قزوین طرح ساماندهی امامزاده حسین(ع) با مشارکت اداره کل راه و شهرسازی و شهرداری قزوین شروع شد؛ اما به دلیل اختلاف با حوزه میراث فرهنگی و پرداخت نشدن اعتبارات شاهد تخلیه ساکنان قدیمی این محله وجایگزینی افاغنه و وضعیت نابسامان آن هستیم.

وی خواستار تشکیل جلسه ای با حضور ارگانهای مرتبط و مجموعه مدیریت شهری دخیل در اجرای این طرح شد و تأکید کرد: باید در این جلسه دستورات جدی برای انجام اقدامات لازم در این خصوص صادر شود تا ساکنان این محله از این وضعیت رهایی یابند.


عبدالرزاقی درادامه به بلاتلکیف رهاشدن طرح ساماندهی شهيد انصاری شرقی اشاره کرد و گفت: ۱۰۴ پلاک در این طرح توسط شهرداری قزوین تملک شده که در ٩ سال اخیر حدود ۱۹ میلیارد تومان برای تملک آنها هزینه شده و درحال حاضر بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان از سرمایه های شهرداری قزوین در این محله مسکوت مانده است.

وی ادامه داد: شورای عالی شهرسازی و معماری در خصوص طرح های قزوین بیش از سایر استانها ورود و حساسیت دارد که این وضعیت منطقی نیست.

نایب رییس پارلمان محلی قزوین خاطر نشان کرد: مجموعه شورا و شهرداری قزوین آمادگی دارد تا با حفظ آثار میراثی و موضوعات ترافیکی، مشکلات این طرح را که بیش از ۲۰ سال است بلاتکلیف مانده، رفع کند.

وی درخصوص حل مشکل بافت فرسوده و وجود آثار تاریخی و بافتهای میراثی به عنوان یکی دیگر از مشکلات و چالشهای شهر قزوین یاد کرد و گفت: در بافت فرسوده شهر قزوین ساختمان هایی وجود دارد که قابلیت سکونت ندارد و از طرفی نوسازی آنها نیز از سوی مالکان به صرفه نیست.

عبدالرزاقی تاکید کرد: بافت حریم تاریخی شهر قزوین درحال حاضر به میدان عدل رسیده است؛ درحالی که درخیابان خیام آثار تاریخی نمی بینیم که به خاطر آنها تراکم ساختمان ها در این خیابان یک طبقه کاهش یابد.

عبدالرزاقی تصریح کرد: نظیر چنین اتفاقاتی که در شهر قزوین رخ می دهد در هیچ یک از شهرهای کشور دیده نمی شود و به نظرمی رسد باید هرچه سریع تر این چالشها را رفع کنیم.

نایب رییس پارلمان محلی قزوین همچنین خواستار رفع مشکلات نواحی منفصل شهری شد.

وی در بخش دیگری از این جلسه که به موضوع بهسازی محور نسیم شمال اختصاص داشت، گفت: این محور مسیر حیاتی و مهمی برای شهر قزوین است و در حال حاضر وضعیت مناسبي ندارد.

عبدالرزاقی افزود: درسال گذشته قرار بود کار آسفالت و بهسازی این محور آغاز شود؛ اما موانعی به وجود آمد که هجمه هایش به شورا و شهرداری وارد شد.

این عضو شورای اسلامی شهر قزوین همچین درخصوص تفاهم نامه شهرداری با سازمان همیاری شهرداری و شرکت ملی ساختمان نیز گفت: درلایحه ای که شهرداری قزوین به شورا ارائه کرده است، مقرر شد که این کار از طریق سازمان همیاری و با مباشرت شرکت ملی ساختمان انجام شود.

نایب رییس پارلمان محلی قزوین همچنین درخصوص لایحه زمینهای قولنامه ای که زیر حدنصاب بوده و خواستار دریافت پروانه ساخت هستند نیز گفت: اعطای پروانه به پلاکهای ریزدانه با سیاستهای شهرداری مغایرت دارد و طبق مصوبات شورای چهارم با این لایحه مخالفت می شود.
پایان خبر/

related images