دوشنبه ۱۳۹۸/۰۶/۰۴

داودی:

توجه به آداب و رسوم گذشته از اولویت‌های شورای اسلامی شهر قزوین

داودی، رئیس شورای اسلامی شهر قزوین: اولویت شورای پنجم احیای آداب، رسوم و گویش‌ها و لهجه‌های قدیم شهر قزوین است.

به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر قزوین، داودی رئیس پارلمان محلی در همایش گویش‌ها و لهجه‌های قدیم قزوین که در روز سوم " هفته فرهنگی قزوین" در سالن اجتماعات دانشگاه علوم پزشکی برگزار شد با تبریک آغاز هفته دولت و گرامی‌داشت یاد شهیدان رجایی و باهنر گفت:

هفته فرهنگی قزوین فرصتی است تا به ریشه‌های فرهنگی خود بازگردیم.

داودی افزود: متاسفانه آداب خوبی که از گذشته مرسوم بود در روابط انسانی ما کم‌رنگ شده است؛ مانند زمانی‌که افراد خانواده در خانه پدری جمع می‌شدند و روابط چهره‌به‌چهره و عاطفی وجود داشت. وی افزود: باید به آن فرهنگ پسندیده بازگردیم و در حفظ آن تلاش کنیم.

رئیس شورای اسلامی شهر قزوین با بیان این‌که در کنار ترویج آداب و رسوم گذشته، احیا و حفظ صنعت‌های قدیمی مانند حلاجی و قفل‌سازی باید در اولویت باشد گفت:

در این راستا برنامه‌هایی برگزار شد که مورد استقبال عموم قرار گرفت و سعی ما همواره این است که به همه موضوعات فرهنگی ورود کنیم.

وی با بیان این‌که بهتر است در مراسماتی این چنینی با گویش و لهجه قزوینی صحبت شود پیشنهاد کرد تا آداب و رسوم خاص شهر قزوین مانند خواستگاری در قالب تئاتر به‌ نمایش درآید تا اثرگذاری بیشتری داشته باشد.

داودی ادامه داد: در آینده برای هر چه بهتر برگزار شدن این نوع همایش‌ها بیش از پیش از شهروندان مشورت گرفته خواهد شد تا بتوانیم در حفظ و احیای فرهنگ اصیل گذشته شهر قزوین عملکرد مناسب‌تری داشته باشیم.

رئیس شورای اسلامی شهر قزوین در پایان گفت: با آن‌که مساحت استان قزوین تنها یک درصد مساحت کل کشور است اما دارای بیشترین آثار تاریخی و طبیعی است؛ ظرفیتی که می‌تواند استان قزوین را به مقصد اول گردش‌گری در کشور تبدیل کند.

تصاویر مرتبط