یکشنبه ۱۳۹۷/۰۳/۱۳

هدف از بازدید و دیدار با اهالی محله آخوند نیز آشنایی با مشکلات و اقدام و پیگیری برای حل این موضوعات است.

رویکرد شورای پنجم، رویکردی فرهنگی و اجتماعی است

به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر قزوین، بانوان عضو شورای شهر به بازدید از محله آخوند پرداخته و از نزدیک با مشکلات اهالی این محله قدیمی قزوین آشنا شدند.

در این بازدید ابتدا نشستی صمیمی با جمعی از اهالی محله در حسينيه سلطان سيد محمد انجام و به بررسي برخی از مشکلات مهم این منطقه پرداخته شد.

 

عدم بهره برداری از اماکن تاریخی محله، بلاتکلیفی تملك دو فضا در جلوی امامزاده سلطان سید محمد  ،عدم وجود فضاهاي تفریحی، رفاهی و ورزشی در محله، نداشتن فضاي سبز ، عدم وجود خدمات الکترونیک بانکی، بلاتکلیفی خانه های مخروبه که به تعداد زیادی در محله وجود دارند، ساختمان های نیمه ساز و تبعات اجتماعی و امنیتی آن ها، تجمع آب های سطحی،تبدیل شدن برخی  از محلات به محلات خاص اتباع خارجي و ... اهم مشکلاتی بود که اهالی محله تاریخی آخوند با نمایندگان پارلمان محلی در میان گذاشتند.

 

دکتر زهرا یوسفی رئیس کمیسیون ورزش و سلامت شورا گفت:

 

رویکرد شورای پنجم، رويكردي فرهنگی و اجتماعی است. شورای پنجم به دنبال ساخت ساختمان های بلند و برج  و پل هاي عظيم نیست. زیرا اعضای شورا معتقدند که شهر باید مكاني مناسب برای زندگی کردن شهروندان و محل ارامش و آسايش انان باشد.

 

وی افزود: تمرکز ما بر این است که اگر تغییری در سطح شهر اتفاق بیوفتد، آن تغییر زندگی را برای شهروندان راحت کند. بعضي خدمات مثل ايجاد فضای سبز، ساختن جایگاه های ورزشی و تفریحی ،تميزي و رفت و روب و جمع اوري زباله ، اسفالت و جدول گذاري از وظایف ذاتی شهرداری است و بايد به بهترين نحو در اين محله انجام شود.

 

یوسفی تاکید کرد: همیشه ديده ايم كه مناطق جنوب شهر کمتر مورد توجه قرار می‌گیرند. اما با وجود رویکرد جديد اعضای شورا و همكاران شهرداری، امیدوارم در طول عمر اين دوره شورا شاهد باشيم كه مشکلات مناطق جنوب شهر و مناطق منفصل شهری پيگيري و بر طرف شود كه لازمه آن ادامه اينگونه ارتباطات و مشاركت مردم در هر محله است.

 

مهدیه سادات قافله باشی رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورا نیز با یادآوری اجرای طرح خیابان شهید انصاری و مشکلاتی که اجرای این پروژه برای بافت محله آخوند به وجود آورد، گفت:

 

امروز بسیاری از مشکلات ناشی از این مسئله و بهم خوردن بافت محله است.

 

وی در ادامه با اشاره به مسائل مربوط به توزیع خدمات در این محله گفت: وسایل ورزشی در قسمتی از محله نصب شد اما خیلی زود شکسته شد. می‌توان از فضاهای آموزشی و مدارسی که الان از آن ها استفاده نمی‌شود برای پیشبرد برنامه های ورزشی به خصوص در حوزه بانوان بهره برد. این مهم با پیگیری اهالی محل و تعامل آموزش و پرورش دست یافتنی است.

 

 

این عضو شورا خبر از احداث یک خانه فرهنگ در محله آخوند داد که بودجه آن در ردیف بودجه سال ۹۷ پیش بینی شده و مراحل اولیه کار نیز آغاز شده است.

 

قافله باشی یادآور شد: از شهردار قزوین خواسته ايم كه سازمان باغستان، خانه تاريخي امام جمعه را تخليه كند اميدوارم اين اتفاق به زودي رخ دهد.

 

وی همچنین بر لزوم مطالبه گری از جانب شهروندان تاکید کرد و گفت: نجابت از صفات بسیار پسندیده است اما شهروندان برای حق و حقوق خود باید مطالبه گر باشند.

 

دکتر سیده منیره قوامی رئیس کمیسیون محیط زیست و خدمات شهری با یادآوری برنامه شهردار و اعضا در روز های اول شروع به کار شورای پنجم، گفت:

 

بر اساس تاكيد برنامه شورا و شهرداري مبني بر محله محوري قرار بر اين است كه مجموعه مديريت شهري به محلات رفته و از نزدیک با مشکلات شهروندان آشنا شوند. همانطور که مردم مناطق شمال شهر از امکانات و خدمات شهری بهره می‌برند، مردم مناطق جنوبی و مناطق منفصل شهری نیز حق بهره بردن از این امکانات را دارند. شهروندان این مناطق نیز عوارض شهری پرداخت می‌کنند اما از امکانات برابر محروم هستند.

 

وی افزود: در روز های اول شروع به کار شورای پنجپم در ناصر آباد نیز که جزو مناطق منفصل شهری محسوب می‌گردد، نارضایتی وجود داشت. اما با پیگیری اعضای محترم شورا و اقدامات شهرداری اوضاع شهروندان بهتر و رضایت آنان از مجموعه مدیریت شهری بیشتر شده است.

 

قوامی تاکید کرد: هدف از بازدید امروز و دیدار با اهالی محله آخوند نیز آشنایی با مشکلات و اقدام و پیگیری برای حل این موضوعات است.

 

این عضو شورا به نقش مهم شورایاری ها نیز اشاره کرد و گفت: پیگیری جدی و ممارست شورایار محله می‌تواند در حل مشکلات محله ها بسیار تاثیرگذار باشد.

 

در ادامه اعضاء شورای شهر به بازديد از  پاتوق محله آخوند ،خانه امام جمعه شهيدي و ... پرداختند.