سه‌شنبه ۱۳۹۷/۰۹/۲۷

‍ سخنگوی مجلس محلی:

اگر شرایط سایت محمدآباد به همین منوال پیش برود تا دو سال آینده با بحران زیست محیطی در زمینه پسماند در استان روبه‌رو خواهیم.

به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر قزوین، دکتر سیده منیره قوامی رئیس کمیسیون محیط زیست و خدمات شهری در جلسه علنی پارلمان محلی در خصوص موضوعات مربوط به سایت محمدآباد، گفت:

قرار داد شرکتی که متولی سایت محمدآباد است؛ تا تاریخ ۹۷/۱/۳۱ تمدید شده بود و از این تاریخ به بعد این شرکت بدون هیچگونه قرار دادی در این سایت کار می‌کند. چرا شهرداری نسبت به عقد قرارداد جدید یا برای تدابیر جدیدتر اقدامی نکرده است؟!

وی افزود: شهرداری قزوین از سال ۸۲ تا ۹۰ حدود ۱۴ میلیارد تومان در این سایت هزینه کرده است. مقرر بود پس از اینکه شهرداری به تعهدات خود عمل کرد؛ زمین این مجموعه به شهرداری واگذار شود. در حال حاضر در این مجموعه از اموال شهرداری استفاده می‌شود که بابت آن هیچگونه اجاره‌ای به شهرداری پرداخت نمی‌شود.

دکتر قوامی تاکید کرد: شهرداری باید برای تعیین تکلیف این مجموعه اقدام کند زیرا اموال شهرداری قزوین در این مجموعه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سخنگوی پارلمان محلی همچنین یادآور شد: مطابق مصوبه شورای شهر، مقرر بود سهام شهرداری حداقل تا ۵۱ درصد افزایش پیدا کند که در این خصوص نیز شهرداری توضیحی برای عدم تحقق آن ارائه نکرده است.

قوامی متذکر شد: امروز سایت محمدآباد در وضعیت خوبی به سر نمی‌برد و از نظر زیست محیطی با مشکلات زیادی مواجه است. اگر شرایط به همین منوال پیش برود تا دو سال آینده با یک بحران زیست محیطی در زمینه پسماند در استان روبه‌رو خواهیم بود. در حال حاضر ۵۰ هزار تن کود کمپوست در این سایت وجود دارد که علاوه بر اینکه قابلیت استفاده ندارد، وسعت زیادی را نیز اشغال کرده و امکان توسعه سایت را گرفته است.

رئیس کمیسیون محیط زیست و خدمات شهری در ادامه گفت: برای پذیرش زباله باید معادل هر کیلوگرم بیست هزار تومان به شرکت پردازش پسماند پرداخت شود. از طرفی سایت محمدآباد از اموال شهرداری محسوب می‌شود و برآورد شده که ماهی ۱۸۰ میلیون تومان اجاره بهای این مجموعه است. در نتیجه شرکت مذکور حدود ۵ میلیارد تومان به شهرداری بابت اجاره بدهکار است و شهرداری قزوین نیز بابت تخلیه زباله در این سایت مبلغی پرداخت نکرده است. در نهایت شهرداری قزوین از این شرکت طلبکار خواهد شد.

دکتر سیده منیره قوامی در پایان تاکید کرد تا مراحل رسیدگی و تعیین تکلیف این سایت توسط شورا تسریع شود. وی همچنین پیشنهاد داد تا از حسابرس شورا نیز برای رسیدگی به مسائل مالی در جهت شفاف‌سازی استفاده شود.

تصاویر مرتبط