شنبه ۱۳۹۷/۰۹/۲۴

حق شناس:

ایجاد مرکز پژوهش‌ شورای اسلامی شهر از مهترین و اولویت‌دارترین مواردی است که شورای پنجم باید به آن اهتمام می‌نمود.

به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر قزوین، محسن حق‌شناس عضو شورای شهر در جلسه علنی پارلمان محلی با اشاره به فرارسیدن هفته پژوهش؛ ضمن تبریک این ایام به کلیه پژوهشگران و محققان استان با بیان حدیثی از حضرت علی (ع)؛ گفت:

"رَحِمَ اللّهُ اِمْرَاً عَلِمَ مِن أینَ وَفی أینَ وَ إلی أین" خدا بیامرزد آن کسی را که بداند چه بود و چه هست و چه خواهد شد.

بی شک یکی از تبعات حضور پررنگ جریانات سیاسی در انتخابات شورای شهر در تمام ادوار، با عنایت به چرخش اکثریت در هر دوره به نفع یک طیف سیاسی، انقطاع تجربیات، جهت گیری‌ها و برنامه های شورای قبلی با شورای بعدی است. هرچند قضیه فقط منوط به متغیر فوق نمی شود اما هرچه باشد به معنی قطع و حذف بسیاری از دانسته‌ها و تجربیات ذی‌قیمت شوراهای گذشته است.

وی افزود: وجود این اتصال مانع بسیاری از دوباره کاری‌ها و هدر رفت اعتبارات، امکانات و زمان خواهد شد. عقل سلیم به وجود مجموعه ای توانمند و کارآشنا و فارغ از نگاه های خطی و جناحی، حکم می کند که چونان حلقه‌ای گذشته پربها را به آینده روشن پیوند دهد. مجموعه ای که نگاه علمی، دانش‌محور، روش‌مند و عملیاتی داشته باشد و بتواند موضوعات مهم مورد ابتلای شهر را کارشناسانه و با حضور خبرگان بررسی کند و راهکارهای بهینه را پیشنهاد نماید.

حق شناس اضافه کرد: از سوی دیگر همه می‌دانیم محدودیت تخصص‌ها و نیز تنیدگی اعضا شورا با مردم به حدی است که امکان تمرکز را بر موضوعات متنوع و مختلف، می گیرد. برای این منظور لازم است گروهی کارشناس، کاربلد و دغدغه‌مند کمک حال شورای اسلامی شهر باشد.

حق شناس در ادامه بیان داشت: به نظر بنده ایجاد مرکز پژوهش شورای اسلامی شهر از مهترین و اولویت‌دارترین مواردی است که شورای پنجم باید به آن اهتمام می‌نمود. هرچند که این موضوع تاکنون مغفول واقع شده است. در این خصوص در سال اول شورای پنجم و با کمک فراوان خانم دکتر قوامی و آقای فصیحی رامندی مطالعات زیادی در کمسیون برنامه ریزی انجام گرفت و اساسنامه آن نیز تدوین شد اما متاسفانه با این جمله که ممکن است شورای عالی استان‌ها اساسنامه تیپ این مرکز را تدوین کند؛ کار متوقف شده است.

عضو شورای اسلامی شهر قزوین در ادامه بر لازمه وجود نگاه کارشناسی به موضوعات شهری تاکید کرد و گفت:

مرکز پژوهش های شورا نقشی متفاوت از قزوین +20 و شورای مشورتی شمس دارد و در رابطه با اهداف شورای اسلامی شهر خدمات ارائه می.نماید. همانگونه که مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی با مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری تفاوت های خاص دارد.

محسن حق شناس افزود: اگر می‌خواهیم به موضوعات شهری و اجتماعی نگاهی روش‌مند داشته باشیم باید در محضر تمام کسانی که تجربه و دانش را با هم دارند تواضع کنیم و از خرد ناب آنان بهره ببریم و این مهمترین تکلیف شورای اسلامی شهر است که می‌تواند سایر تکالیف را از جمله نظارت، قانونگذاری، بودجه بندی، برنامه ریزی و ...  تحت الشعاع قرار دهد.

 

تصاویر مرتبط