شنبه ۱۳۹۷/۰۹/۱۷

نائب رئیس شورای اسلامی شهر قزوین:

مصوبات شورای عالی معماری و شهرسازی، موضوعات شهر قزوین را با بن بست مواجه کرده است.

‍ به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر قزوین، مهدی عبدالرزاقی نائب رئیس شورای شهر در دومین نشست هم اندیشی با نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی، مدیران استانی، دکتر صفری شهردار، رئیس و اعضای شورای اسلامی شهر و مدیران شهرداری قزوین، گفت:

 

سال‌هاست مردم بعضی از محله‌های قزوین با معضلاتی مواجه هستند که آن‌ها را در بلاتکلیفی گذاشته است. حدود ۱۰۴ پلاک در محله قدیمی و اصیل بلاغی برای ایجاد معبر تملک شده است و امروز در این رابطه به مشکلات زیادی برخورد کرده‌ایم.

وی افزود: شورای عالی معماری و شهرسازی مصوبه‌ای ارائه داده است که برای هیچ متخصصی قابل قبول نیست. این نهاد برای عرض معبر عبوری از محله بلاغی تنها ۶ متر در نظر گرفته است. این در حالی است که در بعضی مناطق احداث دو طبقه ساختمان بدون پیلوت مصوب شده است که متاسفانه مشکلاتی را برای مردم، ترافیک، شهر و ... ایجاد خواهد کرد.

عبدالرزاقی با انتقاد از شورای عالی معماری و شهرسازی، گفت:

در گذشته نیز شورای عالی معماری و شهرسازی تصمیم گیری‌های از راه دور و غیر بومی داشته‌ و پروژه‌های بسیاری اجرا شده که از مصوبات آقایان در شورای عالی معماری و شهرسازی بوده است. این نهاد طرحی مصوب کرده است که طی آن خیابان خیام وسط و فردوسی شمالی جزو فضای میراث فرهنگی محسوب خواهد شد که در نتیجه در این فضا بیشتر از سه طبقه بر روی پیلوت اجازه ساخت داده نمی‌شود.

با این روند سرمایه‌های شهروندان ازبین خواهد رفت. علاوه بر آن باید بررسی شود که کدام میراث تاریخی در این محدوده قرار دارد. در محدوده ذکر شده باغات سنتی قرار داشته که امروزه دیگر اثری از آن‌ها نیست.

این عضو شورای شهر در ادامه از رفتارهای مغرضانه و حساسیت‌های بی مورد در خصوص محدوده بافت سنتی و فرسوده شهر انتقاد کرد و گفت:

آیا شورای عالی معماری و شهرسازی در استان‌های دیگر نیز مانند استان ما وارد جزئیات می‌شود؟! امروز مصوبات شورای عالی معماری و شهرسازی، موضوعات شهر قزوین را با بن بست مواجه کرده است. سرمایه‌های مردم شهر در حال از بین رفتن است و این روند موجب نارضایتی عمومی خواهد شد.

عبدالرزاقی از نمایندگان استان خواستار شد تا در خصوص موارد ذکر شده با وزیر راه و شهرسازی مذاکراتی داشته باشند تا از ضایع شدن حق شهروندان قزوینی جلوگیری شود.

نماینده قزوین در شورای عالی استان ها در ادامه به لوایح مطرح شده در رابطه با مدیریت شهری در مجلس شورای اسلامی  پرداخت و گفت:

در روند تصویب لایحه ارزش افزوده باید دقت شود تا حق شهرداری‌ها ضایع نگردد. این موضوع به خصوص برای شهرداری‌های کوچک گران تمام می‌شود زیرا نهاد شهرداری درآمد پایدار ندارد. همچنین لایحه مدیریت یکپارچه شهری نیز یکی از موضوعات مهمی است که تصویب آن در نهایت به نفع نهاد شورا و شهرداری و در نتیجه به نفع شهروندان تمام خواهد شد.

وی همچنین به بودجه درنظر گرفته شده برای ستاد بازآفرینی شهری اشاره کرد و گفت:

در این رابطه ۱۵۰۰ میلیارد تومان بودجه در نظر گرفته شده است. مقرر بود شهرداری یک بسته پیشنهادی به این ستاد ارائه دهد. امیدواریم با پیگیری‌ها و رایزنی‌های نمایندگان محترم قزوین در مجلس شورای اسلامی، قسمتی از این اعتبارات برای شهر تاریخی قزوین در نظر گرفته شود.

مهدی عبدالرزاقی به صحبت در خصوص طرح گسترش امامزاده حسین(ع) پرداخت و گفت:

ساکنین یک محله قدیمی و اصیل برای اجرای این طرح آواره شده‌اند. با توجه به مشارکت نامه‌ای که بین شهرداری، اداره کل اوقاف، اداره کل راه و شهرسازی و سازمان میراث فرهنگی منعقد شد، شهرداری به تعهدات خود عمل کرده است اما نهادهای دیگر در این خصوص منفعل عمل کرده‌اند.

در همه جای کشور تلاش می‌کنند ساکنین محله‌های قدیمی در محله خود بمانند اما در قزوین اجرای چنین طرحی ساکنین اصیل و قدیمی محله‌ها را از محل زندگی خود بیرون کرده است. امیدواریم با توجه به اصلاح طرح و با رایزنی‌های نمایندگان محترم قزوین در مجلس شورای اسلامی با نهاد‌های مربوطه؛ این طرح نیز به یک سرانجام برسد.

نائب رئیس شورای اسلامی شهر قزوین در پایان با انتقاد از مجموعه مدیریت سازمان میراث فرهنگی در نگهداری از باغات سنتی ثبت داده شده، گفت:

باغات سنتی قزوین توسط این سازمان ثبت ملی شده‌اند اما این شهرداری است که تا امروز حدود ۲۰ میلیارد تومان در باغستان هزینه کرده تا بتواند این میراث زنده را سرپا نگه دارد و همچنان نیز آماج حملات قرار گرفته است.

امروزه کمبود آب، عدم تامین امنیت باغستان و نبود صرفه اقتصادی از مشکلاتی است که باغات سنتی با آن‌ها مواجه هستند. در این خصوص نیازمند  یک همت ملی هستیم تا این میراث ارزشمند را که از پدرانمان به ما رسیده؛ حفظ کنیم. این مهم نیازمند حمایت مجمع نمایندگان استان است.

تصاویر مرتبط