شنبه ۱۳۹۷/۰۹/۱۷

محسن حق شناس:

این رویه غلط ، قزوین را به پایتخت پسماند صنعتی ایران تبدیل خواهدکرد.

به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر قزوین، محسن حق شناس عضو شورای شهر در دومین نشست هم اندیشی با نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی، مدیران استانی، دکتر صفری شهردار، رئیس و اعضای شورای اسلامی شهر و مدیران شهرداری قزوین، گفت:

 

مجموعه سایت محمدآباد از ابتدا برای پذیرش پسماند عادی و خانگی طراحی شد که در نوع خود ایده ای ناب و صحیحی بود. زمین این مجموعه در کنار مزایایی که از آن برخوردار بود، یک ایراد جدی نیز داشت و آن این است که سطح آب‌های زیرزمینی آن بالاتر از مناطق دیگر است. به همین علت هم در این مجموعه  لندفیلد به صورت تلسکوپی طراحی و اجرا شده است. که در نوع خود در کشور منحصر به فرد است.

وی افزود: در سال ۹۳ مجوز دفن زباله‌های صنعتی در سایت محمدآباد صادر شد. تفاوت این زباله‌ها با سایر پسماند‌ها در این است که آلودگی آن‌ها ماندگار است زیرا حاوی فلزات سنگین هستند. فلزات سنگین مثل  کادمیوم، نیکل، جیوه و ... مواد شیمیایی خطرناک از بین رفتنی نیستند.

وی ادامه داد: زباله های عفونی امکان بی خطر سازی دارد اما پسماند های صنعتی همانند لجن خروجی کارخانجات رنگسازی، پتروشیمی، پالایشگاهی و ...  را چه کار می خواهیم کنیم؟! در صورت ورود مواد آلاینده به منابع آب های زیر زمینی، خسارت جبران ناپذیری به محیط زیست و مردم استان خواهد آمد.  

عضو شورای اسلامی شهر قزوین متذکر شد: با نهایت تعجب مطلع شدیم  به دلیل اینکه جمع آوری پسماند صنعتی برای شرکتِ( ... ) سود آور نیست؛ مجوز از کار گروه داده‌اند که پسماند ها را از استان های دیگر به قزوین منتقل کنند. از هر جایی که ممکن بود این پسماند های صنعتی را وارد شهر قزوین شده است.از اصفهان، پتروشیمی تخت جمشید، آریا سوسول، پالایشگاه گاز کاویان، پالایشگاه گاز فجر قم، ایلام، نفت پارس، تهران، ایرانول، قلعه جیغ  مرز ترکمنستان، برق همدان و ...  آن هم نه یک کامیون  بلکه  قواره های خیلی درشت و حجیم  ۱۰۰۰  تنی.

حق شناس افزود: جالب است بدانید فقط در یک مرحله ۱۷ تریلی لجن پالایشگاهی از عسلویه آورده اند و  هزاران مواد سمی و خطرناک دیگر مثل لوله های آزمایشی و آشکار ساز های نفت جنوب و اقلام دیگر.آیا این اتفاق باعث آلودگی محیط زیست و آب‌های زیرزمینی نخواهد شد؟!

از اردیبهشت ماه با ورود مدیریت جدید محیط زیست استان این رویه به صورت قانونی متوقف شده اما با روش  های دیگر و به صورت غیر قانونی در حال انجام است و هنوز هم وارد استان می شود و بدون رعایت کوچکترین اصول کارشناسی زباله ها در منطقه ما دفن می شوند  و تهدیدی جدی برای مردم ایجاد شده است.

امیدوارم با عنایت نمایندگان محترم مردم در مجلس شورای اسلامی و درایت مدیریت ارشد استان و شهرداری     جلوی این کار غیر اخلاقی و غیر حرفه ای گرفته شود. این یک هشدار جدی است که به واسطه سود جویی عده ای و غفلت مسئولان،  باید شاهد باشیم  قزوین به یکی از مناطق دارای محیط زیست آلوده و #پایتخت_پسماند_صنعتی_ایران  تبدیل خواهد شد که فاجعه ای تاسف بار و خطایی نابخشودنی است.   

محسن حق شناس تصریح کرد: مگر نه اینکه قزوین دشت کشاورزی است و بیشترین تولید کشاورزی را دارد چرا قزوین محل دفن زباله صنعتی باشد؟ قزوین تامین کننده بخش اعظمی از غذای مردم ایران و پایتخت است و کدام عقل سلیم  مرکز تولید مواد غذایی خود را در نزدیکی مواد سمی خطرناک قرار می دهد؟

تصاویر مرتبط