شنبه ۱۳۹۷/۰۹/۱۷

سخنگوی پارلمان محلی:

سايت پردازش زباله محمد آباد باید به صورت تخصصی و كارشناسی اداره شود

به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر قزوین، دکتر سیده منیره قوامی رئیس کمیسیون محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر در دومین نشست هم اندیشی با نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی، مدیران استانی، دکتر صفری شهردار، رئیس و اعضای شورای اسلامی شهر و مدیران شهرداری قزوین، گفت:

‍در سایت پردازش زباله محمدآباد، پسماند صنعتی تخلیه می‌شود. این پسماند حاوی فلزات سنگين هستند كه دارای ماندگاری است و در صورت ورود به سفره های آب زيرزمينی اثرات مخرب و جبران ناپذيری بر سلامت انسان خواهد گذاشت.

وی افزود: مشکلات این سایت باید جدی گرفته شود. امیدواریم موضوعات مربوط به این سایت از جانب شهرداری و همچنین نمایندگان قزوین در مجلس شورای اسلامی پیگیری شود زیرا ادامه این روند در سال‌های آینده منجر به ایجاد بحران زیست محیطی در این حوزه خواهد شد.

رئیس کمیسیون محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر قزوین، در ادامه بیان داشت:

لازم است سايت محمد آباد به صورت تخصصی و كارشناسی اداره شود. بر اساس قانون مديريت پسماند، جمع آوری زباله و دفع آن به عهده شهرداری ها است. بنابراين پردازش زباله در اين سايت بايد تحت مديريت سازمان پسماند شهرداری انجام شود تا ضمن جلوگيری از ايجاد مشكلات زيست محيطی، بتوان برای گسترش سايت با استفاده از فناوری‌های نوين برنامه ريزی كرد.

دکتر قوامی همچنین به حریم رودخانه واقع در خیابان نواب، حدفاصل خیابان امام خمینی(ره) و خیابان بوعلی اشاره کرد و گفت:

این محدوده حریم رودخانه است که شهرداری در سال ۵۵ مجوز ساخت و ساز برای آن صادر کرده. شهروندان در این محدوده که به مساحت ۴۸۰۰ متر مربع است؛ ساخت و ساز کردند و امروز بناهای ساخته شده در آن سال‌ها، نیازمند بازسازی و نوسازی هستند.

دکتر قوامی تصریح کرد: سازمان آب منطقه‌ای طی نامه‌ای در سال ۹۳، این مکان را حریم رودخانه دانسته و از شهرداری خواسته تا مجوزی برای ساخت و ساز و نوسازی در این محدوده صادر نکند. برای شهروندان ساکن این محدوده مشکلات جدی به وجود آمده که امیدواریم پیگیری‌های لازم برای حل مشکلات مردم محروم این منطقه انجام گیرد.

سخنگوی شورای اسلامی شهر قزوین در پایان از مصوبه اخیر شورای عالی معماری و شهرسازی در خصوص محدوده ۵۷۰ هکتاری بافت فرسوده انتقاد کرد و گفت:

در این محدوده با مشکلات زیادی مواجه شده‌ایم به طوری که طبق گزارشات مسئولین شهرداری منطقه یک، این منطقه با افت قابل توجهی در تعداد پروانه‌های صادر شده مواجه شده است.

تصاویر مرتبط