شنبه ۱۳۹۷/۰۹/۱۰

سخنگوی پارلمان محلی در جلسه علنی صحن شورا:

شهرداری در بحث آموزش فرهنگ شهروندی ضعیف عمل کرده است

به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر قزوین، دکتر سیده منیره قوامی رئیس کمیسیون محیط زیست و خدمات شهری در جلسه علنی پارلمان محلی با یادآوری روز جهانی همبستگی با مردم فلسطین، گفت:

 

 

29 نوامبر مصادف با ۸ آذرماه روز همبستگی با مردم فلسطین است. چهل سال پیش سازمان ملل با صدور قطعنامه‌ای این روز را روز جهانی همبستگی با مردم فلسطین اعلام کرد.

وی افزود: دلیل اینکار این بود که ۷۰ سال پیش در چنین روزی سازمان ملل طی قطعنامه‌ای سرزمین فلسطین را تقسیم کرد که ۴۵ درصد به مالکین اصلی این سرزمین، فلسطینی‌ها رسید و ۵۵ درصد نیز در اختیار یهودیان قرار گرفت که یک تقسیم ناعادلانه و ظالمانه بود. رژیم صهیونیسم به سهم خود قانع نبود و به سهم فلسطین نیز دست درازی کرد و اگر روزی تمام سرزمين فلسطين را اشغال كند به آنهم اكتفا نخواهد كرد زيرا تفكر آن‌ها از نيل تا فرات است لذا خطر صهيونيست را بايد جدی گرفت.

عضو شورای اسلامی شهر قزوین ادامه داد: این روز جز مواردی است که نه تنها ایران بلکه تمام جهان بر اساس قطعنامه سازمان ملل در سال 1977، ظلم و قتل و عام صهیونیست ها را محکوم می کنند اما موضوعی که باید همواره به آن توجه داشت، نقش پررنگ و انکار ناپذیر هنرمندان و فرهنگیان در انعکاس صدای مردم مظلوم فلسطین است. هنرمندان جهان به این موضوع ورود پیدا کردند و بیش از 70 اثر سینمایی توسط هاليوود و ساير فيلم سازان مطرح دنيا با موضوع نوع مبارزه و زندگی اجتماعی مردم فلسطين ساخته شده است.

رئیس کمیسیون محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر قزوین اضافه کرد:

ما در شهر قزوین باید با استفاده از ابزار فرهنگ و هنر مقاومت فلسطين را به نمايش بگذاريم. در سيما و منظر شهریِ ما هيچ نمود عينی از حمايت ما از مظلوم و برائت از ظالم با موضوع فلسطين وجود ندارد. خیابانی در شهر به نام فلسطین داریم كه فقط يك نام است و پر از بانک و اماكن تجاری و اداری است بدون اينكه رنگ و بويی از همبستگی با مردم فلسطين باشد.

لازم است سازمان زيبا سازی و سازمان طراحی شهرداری با استفاده از هنرمندان شهرمان اين خلأ را پر كنند. هر هنرمندی مي‌تواند با خلق حتي يك اثر در راستای حمايت از مردم فلسطين اثری ماندگار از خود به جا بگذارد.

دکتر قوامی با تاکید به اجتماعی شدن هنر و فرهنگ در کالبد شهری گفت:

هر هنرمندی می تواند با خلق یک اثر در ارتباط بیشتر جنبش فلسطین با مردم اثرگذار باشد و شهرداری نیز می تواند با احداث دیواری سمبلیک تحت عنوان ديوار فلسطين در يك فضای مناسب اين آثار را به نمايش بگذارد.

سخنگوی شورای اسلامی شهر قزوین گفت: از هنرمندان دعوت می‌كنم در خلق آثار خود نگاه اجتماع محور و فرهنگ محور داشته باشند زيرا با ورود آثار هنري در مسائل اجتماعی و فرهنگی می‌توانيم در اين مسائل موفق تر عمل كنيم.

ادامه جلسه علنی پارلمان محلی با ارائه گزارش عملکرد سازمان حمل نقل و ترافیک شهرداری همراه بود. دکتر قوامی در این خصوص گفت:

شهرداری در بحث آموزش فرهنگ شهروندی ضعیف عمل کرده است و به هیچ عنوان آن را جدی نگرفته است. امروزه به علت تحولاتی که در حوزه عمل و ارتباطات اتفاق افتاده؛ شهرها متحول شده‌اند و به تبع آن شهرنشینی نیز نیاز به تحول، آگاهی بخشی و آموزش شهروندی دارد.

سخنگوی شورای شهر ادامه داد: شهرداری فرهنگ سرا احداث می‌كند و در اختيار بخش خصوصی قرار می‌دهد اما نظارت بر كلاس‌های آموزشی كمرنگ است. لازم است فرهنگسراها به حوزه آموزش شهروندی ورود كنند. برگزاری نمایشگاه ها و ... را نمیتوان به عنوان اقدامات آموزشی ارائه داد. آموزش مقوله ای است که نیاز به متخصص دارد.

تصاویر مرتبط